İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Kim Demiş Afrika'da Penguen Olmaz Diye?

Biz sadece penguenlerin soğuk yerde yaşadıklarını düşünürüz. Oysaki Güney Afrika’nın havası sıcak olmasına rağmen penguenler bulunmaktadır.
Afrika pengueni (Spheniscus demersus), penguengiller (Spheniscidae) familyasında, yalnızca Afrika’nın güney sularında yaşayan bir penguen türüdür. Eşek anırmasına benzer bir ses çıkarır. Yaşayan tüm penguenler gibi uçamaz ancak gövdesi suda yüzmek için evrimleşmiştir. Erişkinler ortalama 2,2 ila 3,5 kg ağırlığında ve 60 ila 70 cm. boyundadır. Gözlerinin üzerinde ayırt edici pembe deri vardır ve yüzü siyahtır. Gövdesinin üst kısmındaki siyah alt kısmı ise siyah benekli beyazdır ve siyah bir bant göze çarpar. Göz üzerindeki pembe deri bez sıcaklık değişiklikleri ile başa çıkmasına yardımcı olur. Hava sıcaklığı arttığında bu bezlere daha fazla kan gider ve etraftaki hava yardımıyla soğur. Bu sırada pembe deri koyulaşır.


Afrika pengueni su altına dalarak, takip edip avladığı balık ve kalamarla beslenir. Bir zamanlar oldukça büyük olan popülasyonu çeşitli tehditler nedeniyle azalmış ve tehlikedeki türler arasında listelenmiştir. Karizmatik bir kuş türü olan Afrika pengueni turistler arasında oldukça popülerdir.