İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

At Nalı Yengeci

Dolunay, Amerika’nın doğusunda bulunan Delaware Körfezi’nin sularını aydınlatıyor. Sudaki gelgit bu senenin en yükseklerinden biri. Dalgaların nazikçe çıkarıdıkları sesler dışında, her taraf sessiz ama garip bir şey, karanlık ve bulanık suları kıpırdatıyor.. Birden suyun yüzeyinde, denizaltına benzeyen ve pek çok bacağı görünen tuhaf, siyah şekiller beliyor. Birkaç saat içinde çoğalarak sayıları neredeyse bine ulaşıyor. Kabukları birbirlerine çarparak ilerliyorlar. Sahilde istila başlamışa benziyor…
At nalı yengeçleri adı verilen bu tuhaf yaratıklar, yaklaşık 554 yıldır etraftalar! İsminin ilk kısmını, atın ayağına benzemesinden alıyor. Bu yaratık hakkında o kadar tuhaf şey var ki, anlatmaya nereden başlanacağı bilmek zor! Her ne kadar dış görünüşünü belirten kalın iskelet yapısı ve eklemli bacaklarıyla yengece benzeseler de, daha çok örümcek, akrep ve kenelerle yakın akrabalar. ‘Kıskançla tutanlar’ anlamına gelen Chelicerata ailesine aitler. Bu hayvanların en iyi görebileceğiniz yerler yumurtlayabilecekleri sahiller. Amerika’nın doğu sahillerinde yumurtlamak için bir araya geldiklerinde oluşan büyük kümelenme, doğanın en dehşet verici manzarasını meydana getirir.


Dişiler, erkeklerden daha büyük ve şaşırtıcı boyutlarda. Her birinin vücudu, ilerleyen gecelerde kumların derinliklerine yerleşecek olan 80.000 ufak yeşil yumurtayla kaplı. Hayvanlar arasındaki bütün bu itiş kakış sırasında pek çok kuluçka zarar görür ve üstlerde korumasız kalan yumurtalar, kuşlar gibi birçok canlının ana besin kaynağı olur.
Her at nalı yengecinin kendine has özellikleri var. Bu canlılar, hayatta kalan sert ve küçük makineler gibiler. Pürüzsüz, parlak kabuklarının altında zar zor görebileceğimiz bacaklarını, kurulu oyuncaklar gibi hareket ettirirler. Nadiren olsa da, bir dalga herhangi bir tanesini ters çevirirse, 12 uzantısının komik bir şekilde sallandığını görürsün. Sekiz tanesi küçük kıskaçlı uçlar. Bunların ilk çiftini, ortası sert kıl ve dikenlerle kaplı ağzına yiyecekleri uzatmak için kullanır. Kimi zaman da solungaçlarını çırparak sahilde dolaşmalarını görecek yeterli zamana sahip olabilirsin.
-Nick Baker