İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Beypazarı’nın Canları

Ankara’ya sadece 100 kilometre uzaklıkta olan Beypazarı, tarihte pek çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış merkezlerden biri. Ekonomik açıdan Beypazarı Maden Suyu, Karoseri Sanayi ve yöredeki Çayırhan Termik Santrali ile beslenen ilçe, doğa alanları ve canlı çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. Beypazarı, Türkiye’de görülen dört akbaba türü için önemli yaşam alanı. Ayrıca nesli kültürel ölçekte tehlike altında olan küçük akbabalar açısından ülkemizde bilinen en önemli üreme bölgelerinden biri. Doğa Derneği de bu türün popülasyonunu düzenli aralıklarla izliyor ve gerektiğinde koruma çalışmaları yürütüyor. İşte Beypazarı çevresine yaşayan canlılardan bazıları..

Küçük Akbaba

Küçük-akbabaÜlkemizde en küçük akbaba türü. Düz ve engebeli açık arazilerde yaşar. Yurdumuzda yaz aylarında bulunur. Siyah kanat telekleri dışında beyazdır. Ömrünü tek eşle geçirir. Kayalıklardaki küçük oyuklara yuva yapar. Diğer akbabalar gibi çok fazla leşle beslenmez. Organik çöplerin hemen her tipini yer. Aynı zamanda çok olgun meyve, yumurta ve küçük memelilerle de beslenir.

Boz Ayı

bear-cubsOrtalama olarak dişlerin 80-150 kg arasında, erkeklerin ise 100-230 kg arasında olduğu; boylarının 110-250 cm arasında değişebildiğini biliyor. Boz ayılar belirgin burun ve kafa yapıları, yuvarlak ve tüylü kulakları, küçük gözleri, iri vücutları sayesinde hemen fark edilir. Genel olarak boz renkten, kahverengiye, altın sarısına, griye, siyaha ve açık bej rengine kadar çeşitli kürk rengine sahipler. Kafaları genel olarak daha koyu renkli ve sırtlarından beline doğru bir şerit bulunur. Ancak bulundukları yaşam alanına ve beslendikleri yere göre çok fazla morfolojik farklılık gösteririler. Hepçil bir canlı olması sebebiyle her türlü ortama uyum sağlayabilir. İç Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgesinin bazı illeri, Trakya bölgesi ve Suriye sınırına yakın alanların bir kısmı hariç birçok ilimizde bulunur.

Kızıl Şahin

102200En iri yırtıcı kuşlarımızdan biri. Şahine göre daha iri, daha uzun kanatlı, daha uzun kuyruklu, daha uzun bacaklı ve daha kızıl tonlarda. Uçuşta bir şahinden çok kaya kartalını andırır. Sırtı kızıl-kahve tonlarda olup koyu desenler taşır. Kızıl şahin genellikle bozkır, tarım arazisi gibi açık alanlarda yaşar. Ancak çok sık olmayan makilik alanlarda, dağlarda, etrafında açık alanlar bulunan orman kenarlarında da yaşadığı bilinir. Yuvasını çoğunlukla yüksek kayalıklara yapar. Çalı çırpıdan oluşan büyükçe yuvasını kaya kovuklarını kurar. Uygun kayalık bulunmayan yerlerde ağaçlara da yuva kurduğu görülür.

Keten Kuşu

keten-kusuÇatal kuyruklu, kanatları ve kuyruğu beyaz çizgili. Kuyruğunun her iki yanında da beyaz leke var. Gagası ve ayakları gri. Üreme döneminde erkeğin başının üstü ve göğsü kıpkırmızı olur. Esaret altında başındaki kırmızı rengi muhafaza edemez. Kışları ağaçlık ya da fundalıklarda, açık arazilerin dışında genellikle alçak çalılıklar, sık otluklarda, bol ağaçlı düzlüklerde, etrafı çitle çevrili tarım alanlarında yaşarlar. Ayrıca bayırlarda, parklarda, bahçelerde ve yoğun bitki örtüsünün bulunduğu mezarlıklarda da rastlanır. Ana besinleri bitkilerdir.

Gökkuzgun

gökkuzgun.jpgİnce yapılı, küçük karga boyutunda bir kuş. Sıklıkla teller ya da alçak ağaçlar üzerinde bulunur. Gagası kalın ve koyun, kuyruğu kısa ve kare, kanatları ise çok uzun ve küt uçlu. Uçuşta köşeli kanadının parlak mavi, mor ve siyah renklerini gözler önüne serer. Seyrek ormanlar, ağaçlı ya da çalılık araziler ve orman kenarlarında yaşar. Kurbağalar, kertenkeleler ve böceklerle beslenirler.

Kara Leylek

kara leylek.jpgBüyük yapılı, ince boyunlu, gagası uzun bir leylek türü. Rengi koyu kırmızı. Uzun bacaklara sahip. Erişkinlerin başı, boynu, göğsü ve üst tarafı parlak siyah, karnı ise beyaz. Yaşlı ormanlar ya da sarp kayalıklarda ürer. Yaz sonunda Afrika’dan ülkemize gelir, bir kısmı Anadolu’da ürerken, büyük kısmı İstanbul üzerinden Avrupa’ya geçer, sonbaharda Afrika’ya tersine göç başlar. İnönü Vadisi’ndeki mini mağara ve oyuklarda çapı iki metreyi bulan yuvaları kolaylıkla görülebilir.

Arıkuşu

arı kuşuÇok renkli bir tür olan arıkuşları, su kenarındaki dik kum yamaçlarına ya da yumuşak toprak duvarlarda açık oyuklarda yuvalar. Boğazı ve kuyruk sokumu sarı renkte. Gençler, daha donuk renkli ve kısa kuyruklu olmaları ile tanınır. Arı, sinek ve çeşitli böceklerle beslenirler.