İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Buz Gibi Buz Devri

Son buz devri 70.000 yıl önce başlamıştı. Dünya o zamanlar şimdi olduğundan daha soğuktu. Kar, yeryüzünün büyük bir kısmını kaplamış , etrafı dev buzullar ve buz tabakaları sarmıştı. Bu koca buzullar yeryüzünün de şeklini değiştirdi ve buzulların erimesinin ardından bugünkü bazı dağlar ve vadiler ortaya çıktı!
Eğer sen de buz devrinde yaşıyor olsaydın, etrafta kılıç dişli kaplanlar, dev yer tembel hayvanlarıya da mamutlar gibi büyük ve ilginç memeliler görebilirdin.Bu hayvanların nesilleri yıllar önce tükendi; onları sadece fosillerden, mumyalaşmış cesetlerden ve hatta antik mağara çizimlerinden tanıyoruz.

1-Doedicurus

Doedicurus01Son buz devrinde yaşamış olan doedicurus, bir tür antik zaman armadillosuydu. Bu memeli canlının kısa bacakları, çok ama çok güçlü bir çenesi ve öğütücü dişleri vardı. Ayrıca, kendini korumak için kullandığı sivri uçlu bir de kuyruğa sahipti.

2-Glypotodon

rdn_5343307866a9b

Buz devri armadillolarının en büyüğü. Bu kabuklu canlı bir araba kadar büyüktü! Kubbe görünümlü bir bedeni ve kemiksi zırhının halkalar halinde uzandığı bir kuyruğu vardı.

3-Mamut

mamut1
Mamutların yapıları fillere benziyordu ama onların kalın ve koyu kahverengi kürkleri bulunuyordu. Tüylerinin uzunluğu bir metreyi buluyor ve muhtemelen yaz aylarında dökülüyordu. Hortumlarının ucundaki ‘parmak’ denebilecek iki  çıkıntı otları koparmalarına yardımcı oluyordu.

4-Smilodon

images1LBKVOVW
O, kılıç dişli kaplanların en büyüğü ve ürkütücü bir yırtıcıydı. Uzun bir kafatası ve avına geçirip onun ölümüne neden olduğu iki koca dişi vardı. Çok güçlü boyun ve çene kaslarına sahipti. Bu kaslar sayesinde mamut gibi kocaman hayvanları bile yiyebiliyordu.

5-Gomphotherium

gomphotherium_angustidens_by_willemsvdmerwe-d77dt51
Dört dişli bir memeli olan gomphotherium fili andırıyordu. Fakat uzun, alçak çenesi ve küçük kulaklarıyla farklılaşıyordu.
 

Dünyada yaklaşık 11 farklı buz devri yaşandı!