İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Efsane Sanılan Gerçek Hayvanlar

Çok yakından tanıdığımız bu vahşi canlıların var olup olmadıkları konusunda bilim insanları tereddütteydi ve onları sadece efsanevi yaratıklar oldukları düşünüyorlardı!

1-Goril

Goril02.jpg
Koca cüsseli dağ gorilleri 1902 yılına dek efsane zannediliyordu!

Yüzyıllar boyunca kaşifler, Afrika ormanlarından tüylü, kocaman, müthiş güçlü ve asabi, insansı bir canavarla ilgili hikayelerle döndüler. Bilim insanları bu hikayeleri 1850’lere dek ciddiye almadı. Yunan kaşif Hanno’nun milattan önce 5. yüzyılda ilk kez kullanıldığı ‘gorillae’ kelimesi ‘tüylü insanlar’ anlamına geliyordu.

2-Zürafaanimals_hero_giraffe_1_0.jpg

Antik Mısırlılarda bu uzanan çizimleri bulunuyor. Yine de Yunanlılar ve Romalılar, bu yaratığın var olduğuna emin değillerdi; ta ki Romalılar birkaç zürafa yakalayana dek! Yunanlılar onun bir deve ile leoparın çiftleşmesiyle dünyaya gelmiş, efsanevi bir şeytan olduğunu zannediyorlardı!

2-Takin takin.jpg

Ünlü Yunan efsanesi Jason ve Arganotlular’ da, Jason kötü amcası tarafından tehlikeli bir göreve gönderilir. Görevi, efsanevi Altın Post’u ele geçirmektir. Bazı uzmanlar, bu efsanenin altın renge kürke sahip gerçek bir canlıdan esinlenilerek, doğduğuna, bu canlının da altın takin olduğuna inanıyor. Bu canlılar Bhutan’ da büyük saygı görüyor ve atalarının doğaüstü canlılar oldukları söyleniyor!

3-Piton

piton.jpg

Piton ismi, Yunan mitolojisindeki antik bir ejderhadan geliyor!

Bir zamanlar tarihçiler ejderhaları, avlarının etrafına dolanıp onları ölümüne sıkan, dev yılanlar olarak tanımlıyorlardı. Etiyopya ve Hindistan’da yaşadıkları, müthiş boyutlara ulaştıkları ve kütük kadar kalın oldukları söyleniyordu. Sanki pitonlardan bahsediyorlar, değil mi? sonuçta pitonlar dünyanın en büyük yılanları ve avlarını sıkarak öldürüyor, üstelik Etiyopya ve Hindistan’da yaşıyorlar… Başka bir deyişler ejderhalar aslında piton yılanları!

4-OkapiOkapi-nedir.jpg

Bu garip canlı antik Mısırlılar ve Afrikalı pigmenler tarafından tanınıyordu ama Avrupalılar onun tamamen düzmece olduğunu düşünüyorlardı! Zürafa boyunlu ve zebra çizgili bu yaratığı neden inanılmaz bulduklarını anlamak zor değil. Ancak 1901 yılında Uganda’nın İngiliz Valisi Sör Harry Johnston, elinde ‘efsanevi’ yaratığın çizgili derisi ve kafatasıyla çıkagelince fikirlerini değiştirdiler.

5- Dev Kalamardev kalamar.jpg

1870’lerde bir dev kalamar karaya vurana dek, kraken gibi deniz canavarlarıyla ilgili söylentiler bilim insanları tarafından görmezden geliniyordu.

6-  Komodo Ejderikomodo ejderhası.jpg

Komodo Adası’ndaki tarihöncesi canavarlarla ilgili raporlar da bilim insanları tarafından efsane olarak kabul ediliyordu; ta ki 1910’da komodo ejderi keşfedilene dek!

7-Kangurukanguru.jpg

1770’lerde İngiltere’de sergilenen kanguruya dek, ortalıkta adeta kurbağa gibi zıplayıp duran bir hayvanın varolduğu söylentisi Avrupalıları şaşkına çevirmişti!