İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.
Yerli Mona Lisa

Çingene Kızı'n Gizemi

Zeugma antik kentinde Gaziantep Müze Müdürlüğü’nce yapılan kazılarda ‘Menad Evi’ olarak adlandırılan mekanda ortaya çıkarılmıştır. Yapılan kazılarda mekanda yer alan moziklerin hemen hemen tamamının eski eser kaçakçılarınca kaçırdıkları anlaşılmıştır.’ Çingene Kızı’ olarak adlandırılan figür yapılan kaçak kazı toprağı altında kaldığından şans eseri kaçakçıların gözlerinden saklanmış olup dünyanın en büyük 2. mozaik müzesi ünvanına sahip olan Gaziantep’teki Zeugma müzesine kazandırılmıştır.

Şeffaf başlığı altındaki dağınık saçları, çıkık elmacık kemiği ve dolgun yüzü, kulaklarındaki küpelerle ortaya çıkarıldığında kazı ortamı şakası olarak Çingene Kızı’na benzetilmiş olup sonraki süreçte bu isim ile anılagelmiştir. Kimliği konusunda aydınlatıcı bilgi bulunmayan bu mozaik başının yanındaki asma filizlerinden dolayı Dionysos’un şenliklerinde yer alan menadlardan biri olduğu ya da Büyük İskender’in portresi olduğunu ileri sürenler bulunmaktadır. Mozağin en ilgi çekici yanı gözlerinin, kendisine bakanı her yönden takip etmesidir.

Yerli Mona Lisa

Mozaikte Çingene Kızı’nın bakışlarını etkin kılmak için özel bir teknik kullanılmıştır.Yüzündeki sevinç ve hüznü aynı anda yansıtması da portre sanatında ulaşılan noktayı göstermektedir. Eser, Helenistik Dönem resim sanatında ‘üç çeyrek bakış’ olarak ifade edilen teknikle yapılmıştır.Bu teknik, resim sanatında büyük sanatçılar tarafından kullanılmıştır. Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa resmi, bu teknikle yapılan eserlere bir örnektir. Bu özellikleri nedeni ile eser, Zeugma ve Gaziantep’in sembolü haline gelmiştir.

‘Her eser ait olduğu yerde güzel’

Parçalar üniversite binasında ve tiyatro salonunda zemin süsü olarak kullanılıyordu.

Çingene Kızı mozaiği, Nizip’te Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma Antik Kenti’nde 1998 yılındaki kazı çalışmaları esnasında çıkarıldı. Fakat birçok kayıp parçası vardı. Çünkü yaklaşık 300 metrekarelik bir alan üzerine işlenmişti.1960´lı yıllarda Zeugma ören yerinde gerçekleştirilen kaçak kazılarda yurt dışına çıkarılan ve 1965´te Bowling Green Devlet Üniversitesince 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli sanat tacirinden satın alınan Zeugma Mozaikleri, o tarihten beri üniversitedeki Wolfe Sanat Merkezi girişinde üzeri cam panel içinde döşenmiş vaziyette sergileniyordu.

2015 yılında Aktüel Arkeolojinin kampanyası, uluslararası alanda ses getirmiş ve toplumun konudaki talebini güçlü bir şekilde Bowling Green Üniversitesine iletilmişti. Uzun çabalardan sonra 28 Kasım 2018’de eser Gaziantep Zeugma Müzesi’ne geri iade edilmiştir.