İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Dağ Keçilerine Neden Av İzni Çıkartıldı?

Geçtiğimiz günlerde, Tarım ve Orman Bakanlığı nesli tükenme tehlikesi altında olup ve endemik hayvanlarımızdan biri olan dağ keçilerinin avlanma üzerine ihale açtığını duyurdu. Bu haber duyulur duyulmaz sosyal medya çalkalandı. Gelin böyle bir ihalenin  ortaya çıkartılmasındaki altında yatan nedenini inceleyelim. Tabi öncelikle bu hayvanı bir tanıyalım.

Dağ Keçisinin Genel Özellikleri

dağkeçisi
Dağ keçileri, memeli hayvanlar grubundaki çift tırnaklı hayvanlar takımından geviş getiren alt takımı içi boş boynuzlular familyasındandır. Çengel boynuzları olduğundan dolayı ‘Çengel boynuzlu’ diye de adlandırılır. Dağlık ve kayalıklı bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Yazın, orman üst sınırına yakın kayalıklı ve karlı vadilerde yaşarlar. Kışın ise karın az toplandığı ve daha ılık olan kuytu yerlerde yaşarlar. Yılda bir kere doğum yaparlar. Doğumları Nisan ve Mayıs’ta olur. Genellikle her doğumda 2 yavru verirler. Ortalama ömürleri 22 yıldır.
Savunma mekanizmaları oldukça düşüktür. Kendilerini boynuzları dışında düşmanlara karşı koruyamazlar. Sarp kayalıklara tırmanmak onların tek kaçış yoludur. Bulunduğu yerden 2-3 metre yukarı ve 6-7 metre kadar ileriye atlayabilirler. Sürüyle beraber hareket ederler. Her sürüde en az bir gözcü bulunur. Gözcü tehlikeyi hissettiği anda tiz ve keskin ses ile ıslık çalar ve sürüyü uyarır. Çok iyi bir koşucu, tırmanıcı ve gözlemcidirler.

Bu keçiler düz dağa bile tırmanabiliyorlar!

hello 3
Dağlık alanlarda yaşayabilmelerinin en önemli etkisi keskin yapılı tırnaklarıdır. Tırnaklarının altı kalın deri tabakası ile kaplı olmasıyla beraberinde sarp kayalıklarda rahatça hareket ederler. Tırnaklarının oturduğu kısım esnek ve tırnaklarının uç tarafları buzda hareket edebilmeleri için sivridir.
Beslenme Alışkanlıkları
Dağ keçileri otçuldur. Kışın ağaç ibreleri, eğreltiler, çalılar ve yosunlarla beslenirler. Bahar ve yaz aylarında ise sürgünler ve alpin bitki türlerini tüketirler. Sabahın en erken saatlerinde ilk öğünleri yerler. Öğleyle akşam arası ise ikinci öğünlerini yerler. Geriye kalan kısımlarda ise dinlenirler.

Onlardan ne istiyoruz?

beslenme
Dağ keçileri, orman ve bağ alanlarını tahrip edebiliyor. Orman ve bağ alanlarının tahribini engellemek için Çevre ve Orman Bakanlığı çözümü, gelecek av sezonunda sadece 17 tane avlanması şartıyla dağ keçilerini av iznine açarak buldu. Ancak nesli tükenme tehlikesinde olan bu hayvanın ava açılması ne kadar doğru, tartışılır. Sizce de bu çözüm kolaya kaçılmış bir çözüm değil midir?

Eğer avlanma olursa ne olacak?

dağ
Dersim’in Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisi katledilecek. İhale çıktı ancak avcılar gerçekten sadece 17 tane dağ keçisi mi avlayacak? Avcılığı ne kadar kontrol edebileceğiz, bu aşikar. Ki hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda kontrolsüz avlanmadan dolayı Marmara denizinde 33 deniz canlısının nesli tehlike altına girmişti. Ayrıca dağ keçilerinin de her canlının bir rolü olduğu gibi ekosistemin dengesinde de rolü vardır. Eğer yapılan avları kontrol altına alamazsak ekosistem için bu hiç iyi olmaz.

Son Durum: Change.org internet sitesinde il genelinde avcılığın yasaklanması için kampanya başlatıldı. Dersim Kültürel Ve Doğal Miras Koruma Girişimi ise iptal talebiyle dava açtı.

Kampanyaya destek olmak için üzerine tıklayın.

Son Durum 2: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Tunceli’de 17 dağ keçisi için 13 Temmuz’da yapılması planan av ihalesini iptal etti. (11.07.2020)

Yazımız uğurlu geldi 🙂