İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Dinozorlar Dünya'ya Geri Dönebilir!

Milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş olan bu devasa canlıların hayata tekrardan döndürülmesi mümkün. Sonuçta günümüzde bilimin çözemeyeceği bir konu neredeyse hiç kalmadı. Ama bu sefer bilim adamlarının beş-on yıl içerisinde dinozorları yeniden canlandırabilecekleri söylentileri gerçekten çok iddialı. Eğer araştırmalar ve  deneyler başarıyla tamamlanırsa sadece dinozorlar değil, nesli tükenen tüm canlıları yeniden hayata geri döndürebiliriz. Ve de bundan sonra dünya asla eskisi gibi olmayacaktır.

Dinozorlar neden yok olmuştu?

 

dinos
‘Meksika Körfezi kıyısındaki Chicxulub Kraterini meydana getiren gök taşı çarpması sonrası yaşanan soğuma, yeryüzünün tarihinde bir dönüm noktasıydı.’ -Julia Brugger

Tahminlere göre dev gök taşının Dünya’ya çarpmasıyla yer kabuğundan büyük miktarda toz atmosfere yayılıyor. Bu toz, bulutlarda tozlanmaya sebep oluyor. Oluşan toz bulutlarıyla uzun yıllar gezegende gün ışığını perdelediği ve içinde yoğunlaşan sülfürik asit damlalarının yeryüzünde uzun vadeli soğuduğu tahmin ediliyor. Gök taşının yarattığı etkiyle birçok bitki ölüyor. Bu da atmosferdeki oksijen dengesinin bozulmasına yol açıyor. Bu da dinozorlar gibi büyük miktarda enerji harcayan, çok daha fazla oksijene ve gıdaya ihtiyaç duyan türlerin yaşamının sonlanmasına neden oluyor.
Kaya ve kül örneklerinden yola çıkarak tarih tespitinde bulunan araştırmacılar, 11 bin yıl yanılma payı da bırakarak, yaklaşık 66 milyon 38 bin yıl önce dinozorların neslinin tükendiğini ortaya koydular.

Bilim adamlarına hangi buluntu umut oldu?

sinek
Yaklaşık 1 yıl önce Endonezya’dan satın alınan opal içerisinde, son derece iyi korunmuş bir böceğin olduğu fark edildi. Bunun üzerine ilk önce opalin gerçek olup olmadığı üzerine araştırmalar yapıldı. Araştırmalar sonucunda taşın gerçek olduğu ve içerisinde son derece iyi korunmuş bir böceğin bulunduğu tespit edildi. Bu böceğin DNA’sı üzerinden milyonlarca önce yaşamış olan dinozorları tekrardan canlandırma ümidi doğdu. Ancak böceğin yaşı sadece 1 milyon kadardı. Yani dinozorların yok oluşundan tahminen 65 milyon yıl sonra bu böcek dünyaya gelmişti Her ne kadar bu deney olumsuz sonuçlansa da başka teorilerin çıkmasına da ön ayak oldu.

Milyonlar yıl içerisinde sineğin yapısı nasıl bozulmadı?

 


Bazı ağaçlar, böcek ve örümceklerin hareketsiz kalmasına sebep olan yapışkan bir madde üretiyor.Bu maddenin içerisine hapsolan canlıların formları bozulmuyor.Uygun şartlar oluşursa zaman içerisinde bu sıvı ‘Copal’ adı verilen yumuşak maddeye dönüşüyor. Copal milyonlarca yıl içinde amber halini alıyor.

Aslında biz bu sahneyi bir Hollywood filminde daha önce görmüştük: Jurassic Park


Jurassic Park filminde de dinozorların milyonlarca yıl sonra tekrar hayata döndürülmesi konu alınıyordu. Filmde amber içerisinde kalan bir sivrisinekten elde edilen DNA ve kurbağa örnekleri ile dinozorlar tekrar bir adada üretiliyordu. Sayıyı kontrol altında tutmak için dinozorlar dişi olarak üretiliyordu.
Önceki dört Jurassic filmine danışmanlık yapan Dr. Jack Horner ise “Prehistorik dönemdeki yaratıkları yeniden hayata geçirme ihtimali, o yaratıkların antik DNA’larından geçiyor. DNA bozulmasında daha fazla çalışma yaptıkça ters evrimi gerçekleştirme ihtimalimiz artıyor.” yorumunda bulundu.

Dinozorlar tavukların DNA’sıyla türeyebilir!

Dinozorlar ve tavuklar

tavuk
Bilim dünyası, kuşların atalarının dinozorlar olduğu savunmaktadır. Kromozomlarında ciddi oranda bir benzerlik saptanmasıyla kuş familyasından en yakın akrabasının tavuklar olduğu kesinleşmiştir. 
En belirgin benzer özelliklerden biri ise yürüyüş şekilleri.
chicken
Tavukların dinozorlarla aynı geni taşıdığı keşfedilmesiyle bir sürü çalışmalar yapılmaya başlandı.Eğer her şey yolunda giderse çatlayan tavuk yumurtalarından dinozor çıkması mümkün! Bunun için belirlenen tarih ise 2050.
Hatta söylentilere göre Harvard ve Yale’den bir grup bilimadamı ters evrim geçirmiş bir grup tavuğa sahip.

Diyelim dinozorlar hayata geri döndü peki ya sonra? 

dinozor taksimde
Öncelikle dinozorlar için büyük miktarda besine ihtiyaç vardır. Eğer dünyaya tekrardan gelirlerse, birçok hayvanın nesli tükenebilir ve de ekosistemimizin dengeleri alt üst olabilirdi. Belirli bir süre içerisinde de dinozorlar bütün dünyaya yayılabilirdi. Ama sonunda hiçbir canlının üstesinden gelemediği bir sorunla karşılaşırdı: İNSAN.
daha tehlikelisiniz
Büyük ihtimalle dinozorlar, Jurassic Park gibi benzer tema parklarda sergilenir, eğlence sektörlerinde kullanılırlardı. Tıpkı günümüzdeki hayvanat bahçelerinde demir parmaklıkların ardında yaşayan hayvanlar gibi onların da sonları aynı olurdu.
Ayrıca şu anki iklim koşullarıyla onların yaşadığı dönemdeki iklim koşulları aynı değil. Dünyamız endüstrileştiğinden beri hava kirliliği, su sorunu gibi önemli doğa sorunlarıyla karşı karşıyayız. Dinozorlar bunların üstesinden gelebilirler mi, bilinemez.
Günümüzde dinozorlardan bizlere geriye kalan tek şey kemikleri. Deri yapıları, ses tonları, görüntüleri tamamen hayali. Yani sandığımız dinozorlar filmlerdeki gibi çıkmayabilir de!

Günümüzdeki Dinozor Efsaneleri

Günümüzde  bazı insanlar hala dinozorların var olduklarına inanmakta. Hatta birçok toplumlar arasında dinozor efsaneleri gezmektedir. Bunlardan en bilinirleri ise Loch Ness canavarı ve ülkemizdeki Van Gölü canavarıdır. İkisinin de ortak özelliği dinozor ailesinden pleziyozor türüne benzemesidir. Ancak bu iki gölde de ‘canavar’ın varlığıyla alakalı hiçbir kanıt bulunamamıştır.

1- Loch Ness Canavarı

Capture
İskoçya’daki Loch Ness gölünde yaşadığı ileri sürülen efsanevi deniz canlısıdır. İlk kez altıncı yüzyılda görüldüğü rapor edilmiş olsa da, “Loch Ness Canavarı” dünyanın gündemine 1934 yılında Londralı bir jinekolog olan Dr. Robert Kenneth Wilson’ın çektiği fotoğraflarla girmiş ve bundan sonra da popülerliği her geçen gün artmıştır.

2- Van Gölü Canavarı

van gölü
2. Abdülhamid döneminde İstanbul’da yayın yapan Saadet gazetesinin, 28 Şaban 1306 (29 Nisan 1889) tarihli 1323 nolu nüshasında, canavarın Van Gölünde abdest almak isteyen bir kişiyi kapıp göle sürüklediği haberi yer alıyor.1993 yılına dek kaynaklarda adından hiç söz edilmeyen yaratığı, bugüne dek gördüğünü iddia eden çok sayıda kişi var.