İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Donanmanın Neşesi: Just Nuisance

Just Nuisance Türkçesiyle Sadece Sıkıntı anlamına gelen, Danua cinsli, resmi olarak Kraliyet Donanması’na kaydedilen ilk ve tek köpektir. 1939 ve 1944 tarihleri arasında, 2.Dünya Savaşı sırasında HMS Afrikander’da, Güney Afrika’daki güzel bir deniz kenarı kasabası olan Simon’s Town’da buluJust-Nuisance-hero-700x577nan bir deniz üssünde Donanma’ya hizmet etmişti. 1939’da, o zamanlar Kraliyet Donanması’ndaki denizcilerin favori mekanı olan Birleşmiş Hizmetler Enstitüsü’nü işleten sahibi Benjamin Chaney tarafından henüz yavru bir köpek iken Simon’s Town’a getirilmişti. Oldukça arkadaş canlısı bir köpek olarak kısa sürede kasabada tanınmıştı.  Yürüyüşlere çıkarılır; turtalar, bisküviler ve hatta onu maskotları olarak gören denizciler tarafından bira ile ödüllendirilirdi. Doğal olarak köpek bütün denizcilerden hoşlanmaya ve onları deniz üssünde, tersanelerde ve hatta gemilerde takip etmeyi alışkanlık haline getirdi. Bir Danua cinsli köpeğe göre bile fazlasıyla büyük olan köpek, ‘Sıkıntı’ lakabını iskele tahtasının üzerinde boş boş gezinerek ve dolayısıyla denizcilerin üsse girişini engelleyerek almıştır.
Sıklıkla kendi başına gidemeyecek sarhoş denizcilere trenden veya bardan odalarına kadar eşlik ederdi- odaları Simon’s Town’ın dışında olsa bile!
Fakat onun başını belaya sokan şey denizcileri trenlere kadar takip etme alışkanlığı oldu. Denizciler trenle Cape Town’a gittiklerinde o da onların yanında gelirdi. Bir bileti olmadığındajust nuisance donanman denizciler onu biletçiden saklarlardı ama çoğunlukla orada olduğu ortaya çıkardı ve en yakın tren istasyonunda indirilirdi. Tabii bu Sıkıntı için bir problem değildi çünkü bir sonraki trene atlayıp yolculuğuna devam edebilirdi!
Bu durumdan bıkmış olan demiryolu görevlileri köpeğin sahibine köpeği kontrol altında tutması, trene bindiği zamanların bilet parasını ödemesi veya onu uyutması için talepte bulunmuşlardı. Bu istek, köpeği sahiplenmiş ve çok seven denizciler topluluğunu öfkelendirmişti.
Bu konu üzerine mektuplar alan Donanma Başkomutanı durum için mükemmel bir çözüm buldu: Sıkıntı, Kraliyet Donanması’na kaydedilecekti. Bir just nuisance belge.pngDonanma subayı ücretsiz olarak tren kullanma hakkına sahipti. Sonuç olarak 25 Ağustos 1939’da Sadece Sıkıntı askeriyeye alınmıştı. Soyadı ‘Sıkıntı’, ilk adı da ‘Sadece’ydi. Görevli olarak ‘Kemik-kıran’ olarak adlandırılmıştı. Dini ise ‘Beleşçi’ydi. Sıkıntı, belgeleri patisiyle imzalamıştı. Sonradan kademesi de gemiciden usta gemiciye yükseltildi.
Resmi bir denizci olmasına rağmen Sıkıntı hiç denize açılmadı. Fakat görevleri bağış toplamayı ve moralleri yükseltmeyi içeriyordu. Sıkıntı’ nın düzenli olarak bakımlı olması ve törenler için gemici şapkasını giymesiyle ilgilenmesi için bir görevli tahsis edilmişti. Sıkıntı bunların yanı sıra kendini zaten olduğundan daha da ünlü yaparak ve savaş sermayesine bağışların arttırılmasını sağlayıp katkıda bulunarak ‘evlenmişti.’
Fakat Sıkıntı tamamen örnek alınacak bir denizci değildi. İzini olmadan trene girmek, yaka iğnesini kaybetmek, zamanında bardan ayrılmayı reddetmek ve bir keresinde de bir subayın yatağında yatmak gibi pek çok uygunsuz davranışlarda da bulunmuştu. Bu son yaptığı şey yüzünden bir hafta boyunca kemiklerden bahrum bırakıldı. Sıkıntı aynı zamanda kavga etmeye düşkündü ve Kraliyet Donanması’nın iki başka köpek maskotunun da ölümüne sebep olmuştu.  just nuisance hastane
Maalesef, Sadece Sıkıntı, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle 1 Ocak 1944’te Donanma’dan tahliye edilmek zorunda kaldı. Daha sonradan bir araba kazasına dahil oldu ve felç geçirdi. O noktadan sonra yapılabilecek en nazik davranış onu uyutmaktı. 1 Nisan’da Donanma Cerrahı onu uyuttu ve ertesi gün, Kraliyet Donanması’nın beyaz armasıyla bez bir torbada, Red Hill’deki Klaver Camp’ta sade bir mezar taşının önüne gömüldü. just nuisance heykeli
Simon’s Town Müzesi’nde Sıkıntı’nın eşyaları ve belgeleri bulunmaktadır. Jubilee Square’de de onun bir heykeli, bu kadar çok insanın kalbini çalan bu köpeğin anısına yapılmıştır.