İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

'Hayvan Hakları Yasası' Neden Çıkartılmıyor?

Her geçen gün yeni bir hayvan cinayetlerine uyanıyor bu ülke. Bu savunmasız ve zararsız canlılardan ne istiyorlar, dertleri nedir? Bugün Ankara’da bir köpeğimiz melek oldu, yarın başka olmasın! Hayvan hakları yasası çıkmadıkça, cezalar ağırlaştırılmadıkça maalesef bu tarz cinayetleri daha fazla duyuyor olacağız.
Hayvan hakları savunucuları yıllardır kanunların sıkılaştırılması için faaliyetler, protestolar düzenliyor. Dernekler ve bazı partiler tarafından üst kurumlara cezanın ağırlaştırılması konusunda talepler yollanıyor ancak ya erteleniyor ya da tartışma dışına çıkarılıyor.

Neden Düzenleme Getirilmiyor?

tbmm
Adalet Bakanlığının bu konu hakkında harekete geçmemesinin birden fazla nedeni var. Birincisi, eğer hapis cezası getirilirse cezaevlerinin kontenjanları yeterli olmayabilir ve daha fazla sıkıştırmanın böyle bir ceza yüzünden bir anlamı yokmuş. İkinci neden ise hayvan cinayetleri ve özellikle hayvan tecavüzlerinin en yoğun görüldüğü yerler olan kırsal kesimler; en fazla oy potansiyelinin olduğu yerler. Bu yüzden de hapis cezasına pek sıcak bakılmıyor.

 ‘Hayvan Hakları Yasası’na Yeni Düzenleme  Getirilmesini Neden İstiyoruz?

hayvan
Şu anki uygulanan ‘Hayvan Hakları Yasası’ maalesef yeterli değil. Suçu işleyenler hapis yatmadan hafif para cezasıyla suçu atlatabiliyor. Ancak hayvana vicdansızca zarar veren insanın, ileride biz insanlara zarar vermeyeceği ne malum? Ayrıca yürürlükte olan ‘Hayvan Hakları Yasası’ na göre hayvan bir canlı olarak değil kamu malı kategorisine girmektedir.
Geçen aylarda, Karaköy’de bir sürücünün bilerek yolundaki güvercin sürülerini öldürdüğüne şahit olmuştuk. Ancak sosyal medyada viral olmadan önce zanlı kısa bir süreliğine gözaltına girdikten sonra salınmıştı. Nedeni ise sokak güvercinlerinin sahibinin olmamasıydı. Yani sokaktaki sahipsiz her canlıya zarar vermek serbest!

Hayvan Hakları Komisyonu raporunda yeni düzenleme için ne öneriyor?

  • Hayvanlar mevcut yasada ‘mal ve eşya’ olarak tanımlanırken, komisyon raporunda ‘can’ olarak değerlendiriliyor. Bu, hayvanların karşı karşıya kaldığı şiddet olaylarının cezalandırılabilmesi için önemli bir zemin oluşturacak.
  • Hayvana uygulanan şiddetin ceza yasası kapsamına alınması bekleniyor. Buna göre hayvana şiddetin cezasının 2 yıl 1 ay olması, cezanın ertelenmemesi, para cezasına çevrilmemesi ve suçu işleyenin sabıka siciline işlenmesi öngörülüyor.
  • Hayvanlarla cinsel ilişkiyi cinsel istismar kapsamına alan komisyon raporu, hayvanını terk edene de 10 bin liraya kadar para cezası verilmesini öneriyor.
  • Sahipli-sahipsiz hayvan ayrımına son veriliyor.
  • Apartmanda hayvanla yaşama önündeki çeşitli engellerin önüne geçiliyor.

Hayvanı ‘can’ gören bir yasa çıkacak mı?

HAYTAP derneği bu konuyla 10 senedir hiç ümidini kaybetmeden savaşıyor. Gün geçtikçe sosyal medyanın gücüne daha da inanan HAYTAP derneği ve diğer hayvan hakları savunucuları eninde sonunda bu yasanın çıkartılacağından emin. Tabi, her şey TBMM’ye bağlı!

Onlar Düzenleme Getirmiyorsa Biz Harekete Geçelim!

aile
Eğitim küçükken aileden başlar. Çocuklar, anne ve babalarından ne görüyorlarsa onları doğru kabul edip, kendi etiklerini ve değerlerini oluştururlar. Ebeveynler çocuklara ne kadar insan sevgisi, hayvan sevgisi aşılarsa çocuk o kadar hayata karşı sevgi dolu olur. Çocuğun empati kurma yönü, topluma ve çevreye uyumu o kadar güçlü olur. Sonra o küçük çocuk büyüdüğünde anne/baba oluyor. Bir zamanlar çocukken ailesinden gördüğü ve öğrendiği o sevgiyi çocuklarına aktarır ve böyle kısır döngü devam eder.
Harekete geçmek için çocuklarınıza köpekler için ‘it’ sözcüğünün kullanmamasını öğreterek başlayabilirsiniz. Ya da kedilerin kuyrukların çekmenin yanlış olduğunu öğreterek başlayabilirsiniz. Eğer siz yapmıyorsanız ama çevrenizdekiler yapıyorsa lütfen uyarın!

Yeni düzenlemenin getirilmesi için change.org üzerinden yürütülen imza kampanyasına buraya tıklayarak katıl.

Bugünlerde HAYTAP’ın önemini daha çok anlıyoruz. Sen de HAYTAP’a destek olmayı düşünüyorsan buraya tıkla.
haytap22