İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Hayvanlar Nasıl Uyur?

Hayvanların da uykuya ihtiyacı vardır. Ama onlar insanlar gibi yumuşacık yataklarda uyumaz. İşte tepetaklak, gözleri açık, ayakta, hatta suyun altında uyuyan hayvanların güzel bir uyku çekme yöntemleri.

1-Yaprakların Gölgesinde: Kızıl Pandakc4b1zc4b1l-panda-uyuma.jpg

Bu sevimli kızıl panda bir dalın üzerine rahatça yayılmış. Kol ve bacaklarını iki yandan sarkıtarak gayet huzurlu uyuyor. Ağaç dalları senin için sert olabilir ama kızıl panda ağaç tepesinde uyuyarak hem yırtıcılardan korunur hem de yaprakları gölgesinden yararlanırlar.

2- Açık Gözler: YılanYILAN UYUMA.jpg

Yılan uykuya dalmadan önce kendi vücuduna dolanır ve küçücük olur. Bazen de bir dala dolanarak uyur. Yılan uyurken gözlerini kapamaz çünkü göz kapakları yoktur. Bu yüzden uyuyup uyumadığını anlaman imkansızdır.

3-Tepetaklak Uyku: Küçük Yarasayarasa sleeping

Küçük yarasa uykuculuk konusunda rekortmen olabilir. Kuş görünümlü bu memeli günün büyük bir bölümünü mağara gibi karanlık sığınağında baş aşağı uyuyarak geçirir. Hava karardıktan sonra hareketlenen küçük yarasa geri kalan zamanında da yiyecek arar.

4-Buz Gibi Yatak: Kutup Ayısıkutup ayısı uyuma

Kutup ayısı günde yaklaşık sekiz saat uyur. Arada kısa şekerlemeler de yapar. Yatağı konusunda pek seçici değildir. Her an her yerde uyuklayabilir. Ama derin uyku için karın içine bir yuva kazar.

5-Yumuşak Yatak: Şempanzeşempanze uyuma.jpg

Şempanze rahatına düşkün bir maymundur ve rahat bir yerde çekilen güzel bir uyku onun için çok önemlidir. Bu yüzden her akşam yapraklardan kendine yumuşak bir yatak yapar. El yatağına kıvrılan sevimli hayvan günde yaklaşık 11 saat uyur.

6- Uyandırmayın Lütfen: Koalakoala uyuyor

Koala önce ağacın gövdesine tutunur, sonra da gözlerini kapar. Birçok keseli gibi koala da uyumayı sever. Günde 18 saat uyuyabilir. Günün geri kalanında okaliptüs yapraklarıyla beslenir; hatta bazen uyurken bile yemek yer.

7- Rüya Kralı: Aslanaslan uyuyor

Hayvanlar aleminde hiçbir şeyden korkmayan tek canlı, yani bir aslan ancak böyle uzanıp rahatça uyuyabilir. Aslan bu pozisyonda düşman saldırısına uğrasa bile hızlı bir şekilde dört ayağının üzerine kalkar. Yine de onu kim rahatsız etmek ister ki?

8-Tek Ayak Üzerinde: Papağanpapağan uyuma.jpg

Papağan günde 10-12 saat kadar uyuyabilir ve güzel bir uyku içinde karanlığı tercih eder. Kendini yeterince güvende hissederse tek ayağını kaldırarak da uyuyabilen papağan uykuya geçmeden önce tüylerini kabartır ki uyku sırasında kafası rahat etsin.

9- Yastık Gibi Gövde: Zürafazürafa uyuma.jpg

Zürafanın çok fazla uykuya ihtiyacı yoktur. Günde yaklaşık iki saat gözlerini kapatarak dinlenir. Bu kısa kestirme için yere uzanır, uzun boynunu gövdesine doğru kıvırır ve kafasını bacaklarına yaslar. Bu sayede yastığa da ihtiyacı olmaz.

10- Başlar Yukarı: Balinabalina uyuma.jpg

İspermetçet balinası dikey uyur. Kuyruğunu suyun dibine başını ise yukarıya, yüzeye doğru tutar. Balina uzun, kesintisiz bir uyku yerine, kısa şekerlemeler yaparak dinlenir. Çünkü oksijen almak için arada suyun üzerine çıkması gerekir.