İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Kedi ve Köpekler için Doğru Mama Seçimi

Petimize doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmak doğru mama seçiminden geçer. Alt tarafı mama bu deyip geçmemeli, onların sağlığı için mama seçimine son derece özen göstermeliyiz. Peki nelere dikkat etmeliyiz? Hangi mamaları almalı, hangilerini almamalıyız? Kuru mama mı yaş mama mı? Gelin beraber inceleyim.

1-Açık mama almayın!

cat
Açık mama almak her ne kadar ekonomik olarak cazip gelse de zor durumda kalmadıkça açık mama almamaya gayret gösterin. Çünkü önceden paketlenmiş mamalara göre mamanın hijyenik ve de taze kalma ihtimali hayli düşüktür. Ayrıca açık mama alacaksanız güvenilir bir petshoptan alın. Tanımadığınız yerlerden almayın. Mamaların çoğu birbirine benziyor. Size 10 TL’lik mamayı 40 TL’ye satabilirler, tahılsız sandığınız mamanın düşük tahıllısını verebilirler, son kullanma tarihi geçmiş bir ürünü satabilirler. Ve de en kötüsü bunların hepsini birbirine karıştırabilirler.

2- Yaşa göre mama seçimi

doggie
Mamalar yaş gruplarına göre ayrılır. Petinize mama alırken yaş grubuna göre almaya özen gösterin. Çünkü yavru kedinin mamasıyla yetişkin kedinin maması bir değildir. İkisinde de ayrı ayrı besin grupları vardır. Yaş gruplarına göre mama türleri:

 • Hamile ve yavrularını emziren evcil hayvanlar
 • 1 yaş altı—> Yavru
 • 1-7 yaş arası —> Yetişkin
 • +7 yaş —> Yaşlı

3- İhtiyaca göre mama seçimi

doggie 4
Belki de köpeğiniz biraz kilo aldı, nefesi daha güzel kokabilir veya belki de siz doğal malzemeler içeren bir köpek maması arıyorsunuz. Aradığınız ne olursa olsun, en iyi köpek maması, evcil hayvanınızın sağlığına öncelik verendir. Sağlık sorunları için tasarlanmış mama türleri:

 • Kilo yönetimi
 • Eklem sağlığı ve hareketlilik
 • Sağlıklı sindirim
 • Diş ve ağız bakımı
 • Enerji ve zihinsel sağlık

3- Besin içeriklerini okuyun!

besin içerikleri
Mama paketinin arkasında bulunan ‘İçindekiler‘ bölümünü mutlaka okuyun. İyi bir mama içindeki kullanılan besin miktarlarından geçer. Bunlardan en önemlisi de protein! Protein kas sistemini güçlendirir ve enerji verir. Tavuk proteini, balık proteini, tavuk unu balık unu vs. yazıyorsa o mamada et yoktur. Kemik unu, kan unu gibi hayvansal protein kaynağı kullanılmış ise mısırla şişirilmiş demektir. Mezbağa atığı yani tavuk eti, hidrolize edilmiş tavuk ciğeri gibi açıklamalar yazıyorsa içinde gerçekten protein var demektir.
Mümkünse içinde mısır olmayan sadece et ve sebze içerikli mamalar tercih edin. Mamalardaki mısır içeriğinin çokluğu dışkı boyutunu büyütüyor.

4- Mutlaka veterinerinize danışın!

doggie 1

Veterinerler, bu sektörün içinde olduğu için hangi mamanın iyi hangisinin kötü olduğunu bilirler. Kaldı ki petiniz için en ideal mamanın hangi mama olduğunu en iyi veterineriniz bilir.

5- Ucuz mamalardan kaçının!

cat food
Mamayı seçerken parasına göre değil kalitesine ve içeriğine göre seçin. Genellikle ucuz mamalar da katkı maddesi kullanılıyor. Eğer uzun süre bu tarz mamaları kullanıyorsanız  petinizin idrar yollarında kristalleşme ya da idrar yollarında farklı problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

6- Can dostunuz kendi mamasını kendi seçer!

dogs
Her ne kadar onlar için en iyi mamaları seçsek de son noktayı onlar koyarlar. Ne kadar sağlıklı olursa olsun tatlarını bir kere sevmedilerse bir daha hiç yediremezsiniz. Bizim burda sahipler olarak yapmamız gereken tek şey onlara doğru mamalar sunmak.

Yaş mamayı ne sıklıkla vermeliyim? Sadece kuru mamayla mı beslemeliyim?

Sadece kuru mamayla beslemek kabızlığa neden olabilir. Haftada 1-2 kez yaş mamayla besleyerek dengeyi sağlayabilirsiniz. Tabi, bu kediden kediye, köpekten köpeğe değişebiliyor. O yüzden iyi bir gözlem yapmanız gerekiyor. Yaş mamayı oda sıcaklığındayken vermeye özen gösterin. Yoksa ishale neden olur.

Kedimi/köpeğimi uzun süre sadece yaş mamayla beslersem ne olur?

 • Diş taşı olur. Diş taşı ağızda koku yapar.
 • Yaş mama su tüketimini azaltıyor. Bu da idrar yollarında sıkıntı yaratabilir.
 • İshal olmasından dolayı vücuttaki su kaybını arttır.

Dikkat!

vet
Tüy dökümü, iştahsızlık, ishal gibi durumlarda en kısa sürede veterinerinizden destek alın. Mamayı kullanırken paketin arkasında yazılan mama-kilo miktarı tablosundan destek almalısınız. Aksi taktirde obezite veya zayıflama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.