İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Gençlik hastalığı özellikle yavru köpeklerde sık sık görülen, erken saptamalarda tedavisi olan ölümcül bir viral hastalıktır.Bu hastalık yeteri kadar anne sütü alınmadığı zaman ortaya çıkar. Gençlik hastalığı yalnızca köpek türleri için değil rakun, tilki, kurt gibi diğer türleri de etkiler. Genç yaşta aşılanan yavru köpeklerde bu hastalık daha az görülme eğilimindedir. Gençlik hastalığının insanlar için bir tehlikesi yoktur.
Gençlik Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar?
Köpeklerde gençlik hastalığı özellikle yavru köpekler arasında doğrudan veya dolaylı yoldan temas ile bulaşır. Virüs başlangıçta bir köpeğin bademcik ve lenf nodlarına saldırır. Yaklaşık bir hafta boyuna kendini orada çoğaltır. Sonrasında solunum, ürogenital ve sinir sistemelerine saldıran virüs eğer tedavi altına alınmazsa ölümcül sonuçlar doğurur.
Belirtileri Nelerdir?
Köpeklerde gençlik hastalığının ilk aşamalarında yüksek ateş, kızarmış gözler, gözlerde ve burunda akıntı en önemli belirtilerdir. Hastalık kapmış, virüslü bir köpek uyuşuk ve yorgun olur. Öksürme, kusma ve ishal diğer belirtilerdir. Köpeklerde gençlik hastalığına neden olan virüs ne zamanki sinir sistemine saldırırsa o zaman beyin ve omurilik etkilenir ve köpekte nöbet, histeri krizleri, felç görülebilir.
Bağışıklığı zayıf köpeklerde virüsün bulaşmasını takip eden  2-5 hafta ölüm ile sonuçlanır.
Nasıl Teşhis Konulur?
Gençlik hastalığını anlamak için ilk aşamalarda beyaz kan hücre sayısına bakılabilir. Biyokimyasal ve idrar analizleri hastalığın teşhisi için net bir sonuç verecektir.
Tedavi
Gençlik hastalığın tedavisi yoğun belirtileri hafifletmeye yöneliktir. İleri safhalarında köpeğin tedaviye cevap verip vermeyeceğinin bir garantisi yoktur.
Ne Yapmalıyız?
Bu hastalığa kapılan köpeklerin ishal durumu kontrol edilmeli, sıvı kaybı dengelenmeli, göz ve burundaki akıntıları düzenli olarak temizlenmelidir. İleri safhalardaki gençlik hastalığında bir köpeğin hayatta kalma şansı köpeğin bağışıklık sistemine ve gücüne bağlıdır. Bu hastalıktan kurtulan köpekler virüs taşımazlar ve diğer hayvanlar için bir tehdit oluşturmazlar.
Nasıl Önlenir?
Köpeklerin gençlik hastalığına yakalanmaması için yapılması gerekenlerin başında rutin aşılar ve enfekte hayvanlar ile temasın kesilmesi, yeni doğan yavruların maruz kalma ihtimaline karşı korumaya alınmaları gereklidir.