İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Köpeklerin Fobileri

Köpek dostlarımızın da tıpkı bizlerde olduğu gibi çeşitli fobileri vardır. Köpeklerde fobi oluşumunun nedenleri çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yavru dönemi, fobilerin ortaya çıkması açısından çok önemli. Çünkü çoğu fobi, yavruluk dönemindeyken oluşmaktadır. Köpeklerin fobilerini incelemeden önce korkuların neden ortaya çıktığını ve ne gibi tepkileri gösterdiklerini gelin beraber inceleyelim.

Köpeğimin neden fobisi var?

Yavruluk dönemi, fobi oluşumunda büyük bir etkendir. Tıpkı bizlerde olduğu gibi onlarda da kalıcı korkular yavruluk döneminde oluşabiliyor. Eğer köpeğiniz yavruluk döneminde yeterince sosyalleşmediyse ve bilinçsizce yetiştirildiyse köpeğinizin fobilerinin olması muhtemeldir. Aynı zamanda genetik ve olumsuz deneyimlerin de fobi oluşumunda payları vardır.

Köpeğimin fobisinin olduğunu nasıl anlarım?

Eğer titreme, saklanma, aşırı havlama, yıkıcı davranışlar (panikleme) ve bazen de saldırganlık görüyorsanız; köpeğiniz fobisiyle karşı karşıya kalmış demektir.

Köpeklerde Görülen Yaygın Fobiler

Merdiven Fobisi

Bu korku genellikle merdivensiz evlerde yaşayan yetişkin köpeklerde görülür. Bu fobinin köpeğinizde olması gayet normal çünkü normalde doğada merdiven gibi gitgide yükselen bir nesne yok. Köpeğinizin bu fobiyi yenmesi için küçüklükten alıştırılması gerek.

Veteriner Fobisi

Veterinerler, köpeklerin korkulu rüyasıdır. Veterinerin kapısına gelmeden daha 100 metre öteden gelen kokularla korkuyu hissedebilir, içeriye girmemekte sizinle inatlaşabilirler. Bu korkuyu yendirmek kulağa ne kadar zor gelse de aslında mümkün. Köpeğiniz ne zaman veterinere gitse aşı olacağının bilincinde olup canın yanacağının farkında. Ancak onu sadece aşı için götürmezseniz veterinere gitme konusunda fikirleri değişebilir.

Spesifik Nesnelere Karşı Fobi

Köpeklerin bazı spesifik nesnelere karşı özel korkuları vardır. Bu spesifik nesneler genellikle elektrik süpürgesi, hediyelik eşyalar, çocuk oyuncakları, inşaat malzemeleri gibi nesneler olmaktadır. Bu korkuyu yendirmek için can dostunuzun korktuğu nesneyi yavaşça ona doğru yaklaştırıp tanıtmak gerekir.

Yalnız Kalma Fobisi

Köpekler en çok sahiplerine olan bağlılık yönleriyle bilinirler. Sahipsiz hayat onlar için bir hiçtir. Bu yüzden bazı köpeklerde yalnız kalma anksiyetesi görülmektedir. Bu anksiyetenin bir tık fazlası da yalnız kalma fobisidir. Bu fobi genellikle sahiplerinden uzun süre ayrı kalmayan köpeklerde görülür. Ayrılık korkularını sahiplerinin evden ayrılışından sonra evdeki eşyalara karşı tahrip edici davranışlarla, çiş ve kaka yaparak ve sürekli havlayarak gösterirler. Bu fobinin önüne geçmek için yapmanız gerekenler: evden ayrılırken köpeğinize ekstra bir ilgi göstermemek, gittikçe daha uzun sürelerde evde yalnız bırakarak onları alıştırmanız olucaktır.

Gök Gürültüsü Fobisi

Köpeklerin hemen hemen hepsinde gök gürültüsü fobisi vardır. Ancak köpekten köpeğe farklı derecelerde bu fobi ortaya çıkmaktadır. Hafif seyreden vakalarda fırtınalı havalarda hafif titreme, düşük kulaklar ve patilerin arasına sıkışmış kuyruk görülebilir. Daha şiddetli vakalarda ise saldırganlık, saklanma hatta idrar kaçırma görülebilir.

Havai Fişek Fobisi

Bu fobi neredeyse bütün canlılarda görülmektedir. Köpeğinizin gök gürültüsü yaşandığı zamanki verdiği tepkilerle havai fişeklerin patlatıldığı zamanki verdiği tepkiler aynıdır.

Su Fobisi

Bu fobinin oluşumunda köpeklerin suyla ilk temasları çok önemlidir. Eğer su doğrudan yüzlerine fırlatıldıysa ya da boğulma tehlikesiyle karşılaştıysa bu fobi ortaya çıkabilmektedir. Fobiyi yendirmek için küçük bir şişme havuza köpeğinizin en sevdiği oyuncaklarını sokarak başlayabilirsiniz. Böylece su can dostunuza daha rahatlatıcı görünecektir.

Araba Fobisi

Çok fazla arabayla seyahat etmeyen köpeklerde görülür. Eğer köpeğinizle arabayı sadece veterinere gitmek için kullanıyorsanız köpeğinizde her arabaya bindiğinde ‘veterinere gitme’ algısı oluşur. Bu yüzden arabaya binmekten çekinir. Bu korkuyu yenmek için köpeğinizle kısa süreli araba seyahatları yapabilirsiniz.

Peki sizin köpeğinizin korkusu nedir? Aşağıdaki yorumlara yazın.