İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.
Dogs wearing masks are seen in a stroller in Shanghai on February 19, 2020. - The death toll from China's new coronavirus epidemic jumped past 2,000 on February 19 after 136 more people died, with the number of new cases falling for a second straight day, according to the National Health Commission. (Photo by NOEL CELIS / AFP) (Photo by NOEL CELIS/AFP via Getty Images)

Korona ve Evcil Hayvanlar

Dünya gündeminden hiç düşmeyen korona virüsün, hayvanlardan insanlara bulaştığı şeklinde kulaktan dolma bilgiler nedeniyle hayvanlar sokaklara terk ediliyor. Peki gerçekten korona virüsü hayvanlarda var mı , varsa da insanlara geçer mi? Gelin detaylı inceleyim.

İnsanlar dışında diğer canlılarda corona görülebilir mi?

5e86d98ad265a205007f2146.jpg

Corona Virüsü, dünyamızda yeni çıkan bir hastalık değil. Uzun süredir birçok canlı türünde bu virüs enfekte olarak görülüyor. Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre coronavirüslerin sadece bazı türleri hem insanlarda hem de hayvanlarda hastalık yaparken, birçok türü sadece hayvanlarda hastalığa neden olmaktadır. Örneğin sığır Korona Virüsleri (Bovine coronavirus) sadece sığırlarda, kedi Korona Virüsler (Feline Coronavirus-FIP), köpek Korona Virüsleri (Canine coronavirus) tavuklarda infeksiyöz bronşitise neden olan diğer bir Korona Virüstür ve sadece belirtilen bu canlılarda hastalık yapmakta.  İnsanlarda görülen covid türüyle bu saydığımız hayvanlardaki görülen corona türü farklıdır, karıştırılmamalıdır. İnsanlardaki görülen covid-19 dur. 

Kedi ve köpeklerden korona virüsü geçer mi?

Dog-and-Cat.jpg

Tabiki de hayır. Kediden kediye, köpekten köpeğe geçebilir ama insana geçmez. Genellikle bu bütün bulaşıcı hastalıklar için de geçerlidir. Hatta insanlar virüsü hayvanlara bulaştırabiliyorlar. Geçtiğimiz haftalarda, Çin’de bir köpekte korona çıktığına dair haberler çıkmıştı. Sonradan öğrenildi ki köpeğe virüs, korona virüsü taşıyan insanlardan geçmiş. 

Önlemimi nasıl alabilirim?

Capture2

 

Nasıl ki kişisel hijyenimize özen gösteriyorsak, hayvanlar için de özen göstermeliyiz. Unutmayın ki onların bağışıklık sistemi bizlerinki kadar güçlü değil.

Hayvanlara yaklaşmadan, yemlerine, eşyalarına dokunmadan önce ve sonra eller yıkanmalıdır. Bu kurallar sadece bu salgına özel değil, hayvanların ve insanların sağlığının korunması için her zaman önemli. 

Eğer evcil hayvanınızla dışarıya temel ihtiyaçlarını karşılamak için çıkıyorsanız, eve girmeden önce patilerini temizlemekte fayda var. Aslında bu uygulama korona virüsü yokken de yapılmalı çünkü dışarıda yerlerde bir sürü mikroplar gezmekte. Kimin nereye bastığını bilmiyoruz.

Evcil hayvanınızın patilerini temizlerken asla sabunlu su, dezenfektan veya ıslak mendil kullanmayın. Unutmayın ki onların cilt yapısıyla bizim cilt yapımız farklı. Bizler için üretilmiş ürünler onların ciltlerini tahriş edebilir. Bu yüzden patilerini temizlerken onlar için özel üretilmiş temizleme mendilleri kullanın. Ya da dışarıya çıkmadan önce patilerine galoş takabilirsiniz.

 

Aslında korona virüsü, bizlere hijyenin ne kadar önemli olduğunu öğretti. Artık insanlar sağlık konusunda daha duyarlı. Ayrıca bu dezavantaj durumu avantaja çevirebilirsiniz. Evdeyken yeni bir dil öğrenebilir, yeni tatlar keşfedebilir ve kendinize yeni hobiler edinebilirsiniz. Unutmayın, korona virüsü sonsuza kadar bizimle kalmayacak. Pozitif kalın ve her gün yeni şeyler öğrenmeye bakın.