İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Kuşunuzun Sağlık Önlemini Alın!

Sevimli dostlarımızın hasta olmaması için yapmanız gereken bir kaç önlemler vardır. Kışın biz nasıl hasta olmamak için sıkı giyiniyorsak veya vitamin alıyorsak, aynen kuşlarımızın sağlığı içinde önlemler alabiliriz. Bu basit önlemlere dikkat ettiğimizde,  bir çok hastalıktan onları korumuşuz oluruz…

1-İçme muhabbet-kusu-icme-suyu.jpg

İçme suyu kullanın, çeşme suyu kullananlar için tavsiyem mutlaka kaynatmalı ve soğunca suluğuna koymalı, değiştirme süresi en fazla 2 günü geçmemeli. Haftada bir suyuna 2-3 damla elma sirkesi iç parazit oluşmasını engeller.

2-Kafes

Kafes paslı olmamalı ve dışkısıyla temas etmemelidir. Kafes altlığı haftada bir kaynar su ile kafes komple temizlenmelidir. Elma sirkesiyle silinmelidir.

3-Banyo

Kuşlar doğası gereği hastalıklarını gizlemeye çalışırlar. Bu ana denk gelirse, banyo yaptırdığınızda vücut ısısını ayarlayamazlar ve bu hasta olmalarına yol açar.Kuşlar ne zaman banyo yapması gerektiğini kendileri daha iyi bilir, vücut ısısını ona göre ayarlarlar. Bu yüzden kesinlikle kendiniz banyo yaptırmamalısınız. Banyoluk koyarak kuşun kendi istediğinde banyo yapması sağlanmalıdır. Banyo suyuna 3-4 damla elma sirkesi koymanızla beraber elma sirkesi dış parazitleri temizler.

4-Yeşillik

Yeşillik verirken ince yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Islak şekilde vermeyiniz.

5-Cereyan

Kesinlikle cereyana maruz kalmamalı, cereyana maruz kalan kuşu kurtarmak oldukça zordur.

6-Kafesteki Malzemelerkafes kuş

Kafeste bulunması gerekenler ; gaga taşı, kuş kumu, kalamar kemiği, tırnak kesmeyi bilmeyenler tünek kullanmalı, aldığınız yemin mutlaka son kullanma tarihine bakıp bayat veya küflü olmadığından emin olunuz.