İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Petinizle Yurtdışına Giderken Ne Yapmalıyız?

Can dostunuzu yurt dışına çıkarmadan önce yerine getirmenizde zorunlu bazı uygulamalar vardır. Her ülke için birbirinden oldukça değişik kurallar olmakla birlikte, Avrupa Birliği ülkeleri kendi belirledikleri kuralları uygulamaktalar.
Avrupa Birliği Ülkeleri dışında diğer ülkelerin yurt dışına pet taşınmasındaki kurallarını öğrenebilmek için yolculuktan önce  mümkün olduğu kadar önce gidilecek ülkenin büyük elçiliği ile iletişime geçmek gerekiyor.
Genelde Avrupa Birliği ülkelerine dostunuzu götürmek istediğinizde uymak zorunda olduğunuz kurallar ise şöyledir,

Avrupa Birliğine dahil ülkeler pet taşımasında Kuduz Titrasyon Testi şartı aramaktalar. Bu testin sonucu alındıktan 3 ay sonrasına kadar petinizi ülkelerine kabul etmemektedirler. Bu durumda, şayet evcil hayvanınız ilk defa yurt dışına çıkacaksa, en az 4.5 ay önce bir veteriner hekime giderek yardım almak gerekiyor. Daha önce kuduz aşısı olan ve aşı uygulama süresi 30 günü geçmiş olan kedi veya köpeklerde bu süre 3.5 aydır. Kuduz aşısı uygulanan petinizin kanında kuduza karşı yeterli antikor oluşması için geçen süre yaklaşık 1 ayı almaktadır. Bundan dolayı aşı uygulaması sonrasında 1 ay beklemek gerekiyor. 1 ayın sonunda petinizden alınan kan örneğinden çıkarılan kan serumu veteriner hekiminiz tarafından akredite bir laboratuvara gönderilir. Bu laboratuvardan sonuç gelmesi yaklaşık 15 günü bulabilir.

Akredite laboratuvardan alınmış onaylı müsbet test raporu onaylanma tarihinden 3 ay sonra ve yurt dışı yolculuğunuzdan önce şehrin gümrük müdürlüğüne götürülerek gerekli işlemlerin yapılması, A.B. Pet Sağlık Formu’nun alınması, sağlanmalıdır. Ve nihayetinde bundan sonra evcil dostunuzla birlikte yurt dışına çıkabilirsiniz.

Öbür yandan pet dostunuzun mikrochip taşıması mecburiyeti de bulunmaktadır. Petinize veteriner hekiminiz tarafından yerleştirilecek olan mikrochip ve bu mikrochipin kimlik kartına yapıştırılan barkod numarası, kimliğin o evcil hayvana ait olduğunun ispatı olmaktadır. Bu da gözden kaçırılmaması gereken bir kuraldır.

Daha önceden yurtdışına çıkmış ve kuduz titrasyon testi müsbet olarak alınmış evcil hayvanların her yıl zamanında kuduz aşısının yenilenmesi neticesinde sonraki yurtdışı seyahatlerinde sizlerden tekrar aynı kuduz titrasyon test sonucu istenmeyecektir.

pilot captain dog with peace fingers and a blue tie

Ayrı bir önemli husus ise eğer uçakla seyahat edecekseniz, her havayolu şirketinin  pet transportu ile ilgili kuruma kendilerine özgü bir takım kurallarının bulunduğudur. Bundan ötürü yolculuğunuzdan bir süre önce bilet almış olduğunuz havayolu şirketiyle iletişime geçerek taşıma kabı, ağırlık gibi hususlarda şirket kurallarıyla ilgili bilgi almak kesinlikle önemli bir husustur.

ABD’ye Yolculuk

Türkiye’den ABD’ye evcil hayvan götürürken şu adımlar takip edilmelidir:

1. Adım: Evcil hayvanınızın aşı karnesini kontrol edin. Yurt dışına çıkış gününüzden en az 30 gün önce, en fazla 1 yıl içinde evcil hayvanınızın kuduz aşısının yapılmış olması gerekmektedir. Kuduz aşısı dışında, hayvanların parazit uygulamaları da (kalkış gününden üç ay önce) yapılmış olmalıdır.

2. Adım: Kalkıştan 48 saat önce İstanbul Tarım İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şubesi’ne giderek evcil hayvan için, “Menşe ve Veteriner Sağlık Raporu” alınması gerekmektedir. Bu rapor Türk gümrüklerinde istenmekte ve aynı zamanda ABD ve diğer ülkelere girişte Uluslararası Sağlık Raporu olarak kullanılmaktadır. Türkiye’den, raporu alırken belirttiğiniz tarihte ayrılmanız gerekmektedir, aksi takdirde rapor geçerliliğini yitirecek ve yenisini almanız gerekecektir

İstanbul Tarım İl Müdürlüğü’ne giderken yanınızda bulunması gerekenler:
1) Evcil hayvan(lar)ınız
2) Hayvan(lar)ınızın aşı karnesinin aslı ve fotokopisi

*  Ankara kedileri, Van kedileri ve Kangal köpeklerinin yurt dışına çıkışı T.C. Tarım Bakanlığı’ndan alınacak izne tabidir.
**Avrupa Birliği ülkelerine gidişte, hayvana mikroçip takılmalı ve kan testi yapılmalıdır.

(Kaynak: http://istanbul.usconsulate.gov/taking_pet_turkey.html)

Avrupa Birliği Ülkelerine Yolculuk

*Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’nün sitesinden alınmıştır. Belgenin tamamına ve dilekçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

KÖPEK VE KEDİ KAN SERUMLARINDA KUDUZ ANTİKOR TİTRE TAYİNİ İÇİN
NUMUNE GÖNDERİLMESİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

FAVN Test (Fluorescent Antibody Virus Neutralisation Test)

 •  Test ile ilgili, Enstitüye hitaben Ek1; Dilekçe Örneği MUTLAKA DOLDURULMALIDIR.
  Dilekçenin okunaklı ve mümkünse bilgisayar çıktısı olması sağlanmalıdır.
 • Test ücretinin yatırıldığına dair banka dekontunun / EFT belgesinin / vb. fotokopisi
  VKMAE Döner Sermaye Saymanlığı Hesap Numarası:
  T.C.Ziraat Bankası Etlik Şubesi IBAN: TR4 1000 1000 842 0648 0458 5002.
  2015 yılı için test ücreti 185 TL’dir.
 • Köpek yada Kediye ait çip numarasının (yurtdışı çıkışı yoksa gerekli değil), aşı bilgilerinin ve diğer bilgilerin yer aldığı kimlik sayfalarının fotokopileri (fotokopilerin eklenilmesi zorunludur).Test yapılacak köpek yada kediye ait en az 1 ml’lik KAN SERUMU (Son aşılamadan en erken 30 gün sonra alınmalıdır. Hemoliz olmuş serum örnekleri test için uygun olmadığından, hemolizin oluşmamasına özen gösterilmelidir). Yukarıda belirtilen tüm şartlar yerine getirildikten sonra KAN SERUMU ve diğer tüm belgeler soğuk zincir şartları altında koli içerisinde (Ek 2; örnek tüpler, koli vs) elden veya kargo ile Enstitüye gönderilmelidir. Bu şartların tümü yerine getirilmediği taktirde test kesinlikle yapılmayacak, koli red tutanağı düzenlenerek posta ile iade edilecektir. Numune takibi amacı ile Enstitümüz Numune Kabul ve Raporlama Şefliğinin 0312 326 00 90 /162 numaralı telefonundan bilgi alınabilir. Her hafta SALI günleri test yapılmakta olup, süresi 2 iş günüdür. Test edilecek serumlar en geç pazartesi günü mesai bitimine kadar Enstitümüzde olmalıdır. Test edilecek serumlar Enstitüye geliş tarihlerine ve iş planına göre sıralama yapılarak test sonuçlandırılmaktadır. Sonuçlar herhangi bir aksaklık olmadığı takdirde 1 ile 3 hafta içerisinde gönderilmektedir. Sonuçlar dilekçede belirtilen gönderme şekline göre postalanacaktır. Test ile ilgili sorunlar için Kuduz Teşhis Laboratuvarının 0312 326 00 90 / 330 telefonundan bilgi alınabilir.Uzun süren tatiller (resmi tatiller, bayram tatilleri) ve tatili takip eden hafta test yapılmamaktadır.Raporlarda istenilen olası düzeltmeler için Enstitü Müdürlüğüne yazılan dilekçe ile birlikte raporun ASLI gönderilmelidir.Bu test Avrupa Birliği tarafından yapılması zorunlu ilan edilen bir uygulamadır. Avrupa Birliği üye ülkelerine giriş yapacak kedi, köpek ve pet hayvanları, orijin ülkelerinden hareket etmelerinden en geç 3 ay öncesine kadar kan serumlarında bulunan anti kuduz antikor titrelerini belgelendirmek durumundadırlar. Avrupa Birliği bu testin yapılmasına yetkili kıldığı laboratuvarları ilan etmiş olup laboratuvarımız da bu listede yer almaktadır.Bu rapor tek başına yurtdışına çıkış için yeterli değildir. Bu raporla birlikte ilgili Gümrük Veterinerliğine başvurulmalıdır.