İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Sivrisinekler Bizden Ne İstiyor?

Yaz geldi herkesin korkulu rüyası olan sivrisinekler tekrardan ortaya çıktı. Bu hayvanların gerçekten bizimle derdi ne? Neden bazılarımızı daha çok ısırıyorlar? Gelin beraber bir göz atalım.

Sivrisineklerin Genel Özellikleri

mosquito
Sivrinekler ‘Çift Kanatlılar’ adı verilen böcek takımının eklem bacaklılar familyasında kan emici zararlı böcekler grubunda yer alır. Dünyanın 1 kıtası hariç bütün kıtılarında bulunmasıyla kendilerini dünyanın en uyumlu hayvanı olarak tescillemişlerdir. Ömürleri boyunca 5-7 defa yumurtlayabilirler. Her defasında 75 ila 150 arası adet yumurta bırakırlar. Ne kadar iyi beslenirlerse o kadar çok yumurta bırakabilirler. Uygun eşini bularak döllenmiş dişi sivrisinek, yumurtalarını durgun su kenarlarına, lağımlara, nemli topraklara ve bataklıklara bırakır. Yumurtaların içinden toplamda 350-950 tane yeni sinek ortaya çıkıyor.

Doğru bilinen yanlış: Sivrisineklerin kendisi vızıldamaz. Sineklerin kanat çırpış sesi vızıldama sesi yapar. Tabii siz de saniyede ortalama 480 kez kanat çırpsaydınız siz de vızıldardınız 🙂

Neden bizi ısırıyorlar?

sinek neden ısırır
Aslında bizi ısıran sivrisineklerin hepsi dişi. Eğer erkek sivrisinek görüyorsanız korkmayın, size hiçbir şey yapmaz. Erkek sivrisinekler sadece nektardan beslenir. Peki neden cinsiyetten cinsiyete sivrisineklerin beslenme alışkanlıkları değişiyor? Cevap çok basit. Dişi sivrisinekler bizden aldıkları kanla üreyebiliyorlar. Kanımızın içindeki proteinler ve amino asitler onların üremesini sağlıyor.

Dişi ile erkek ayrımını nasıl yapabilirim?

sivrisinek cinsiyet
Vücut yapılarından cinsiyetlerini anlamamız mümkündür. Dişi sivrisinekler erkek sivrisineklere göre taşıdıkları kandan dolayı daha uzun ve iridir. Erkek sivrisineklerin antenlerinde tüyler bulunurken dişi sivrisineklerde ise kan emici hortum bulunur. Etrafında tüyler bulunmaz.
Erkek sivrisineklerin ortalama ömrü 25-30 günken dişi sineklerin ortalama ömrü 1-2 aydır. Dişi sivrisinekler kanımızı emdikten sonra 1-2 gün boyunca istirahat ederler.

Neden bazı insanları daha çok ısırıyorlar?

karikatür
Onlar için en önemli 2 etken: sıcaklık ve nemdir. Uygun sıcaklık ve nemlilik olduğu sürece bizimle birliktedirler. Ancak aynı ortamda bulunduğumuz halde, birimize daha çok sivrisinek gelirken bir başkasına hiç gelmeyen durumlar da olabiliyor. Bunun bir çok etkeni olabilir.

1- Kan Grubu

Japonya’da yapılan bir araştırma sonucunda kan grubu “0” olanların kan grubu “A” olanlardan yaklaşık iki kat fazla olduğu ortaya konuldu. Kanı B grubu olanlar ise sivrisinekler tarafından 2. en çok tercih edilen kan grubu.

2-Giyim

Eğer üzerinde kırmızı veya koyu renkli kıyafetler varsa ilerleyen zamanlarda üstüne konan bir sivrisinek görmen mümkün. Bunun sebebi ise sivrisineklerin, kurbanlarını seçerken ilk olarak net görmeleri gerekiyor. Koyu ve kırmızı renkler ise onlar için son derece keskin renklerdir.

3-Gazlar ve Karbondioksit Yayılımı

Nefes almamız bizi ele verebilir! Çıkardığımız karbondioksit ne kadar yoğunsa sivrisinekler o kadar yoğun çekildiği ve metrelerce uzaklıktan algılayabiliyorlar. Bu yüzden geceleri biz uyurken başımızın üstüne dönüp duruyorlar. Nefes almamızı kesinlikle engelleyemeyiz ama odadaki karbondioksit salınımı azaltabiliriz. Mesela odamızdaki çiçeklerimizi, bitkilerimizi kaldırabiliriz.

4- Sıcak ve ter

Terdeki laktik asit, ürik asit, amonyak ve diğer maddeler sivrisinekleri daha da çok çekiyor. Kendimizi olabildiğince duşa atalım , terlerden kurtulalım 🙂

5-Deri üzerindeki bakteriler

Derimizin üzerindeki doğal olarak oluşan bakteriler onları çekebiliyorlar.

6- Hamilelik

Hamile kadınları daha çekici görüyorlar. Bunun sebebi ise hamile kadınlarda ki artan vücut ısısı ve karbondioksittir.

Başka hayvanları da ısırırlar mı?

köpek sivri
Bir tek insanları ısırmazlar. Onların menüleri geniştir. Kedi ve köpeklerimizi ısırabilir ve zarar verebilirler. Bu yüzden onlar için de tedbir almalıyız. Onun dışında sivrisineklerin türünden türüne tercihler değişebilir. Bazı sivrisinekler sadece diğer hayvanları yemek üzere uzmanlaşır ve bizi hiç rahatsız etmezler. Mesela Culiseta melanura sivrisinek türü daha çok kuşları ısırır, insanları nadiren tercih eder. Bir başka sivrisinek türüne örnek verirsek;  Uranotaneia sapphirina türü, sürüngenleri ve amfebileri ısırmasıyla bilinir. 

Sivrisinek hangi durumlarda artar?

Her gelen yağışlarda sivrisineklerin sayıları da artar. Çünkü nemli havalar onlara üreyebilmek için uygun ortam sunar. Bu yüzden Ekvator ve Muson bölgelerinde sivrisinek yayılımı daha fazladır.

İğneyle mi kanımızı alırlar? Neden kaşınıyoruz?

ZA7e9BId
Çoğumuz sivrisineklerin kanımızı alırken sadece bir tane iğne uçlu ağızlarıyla vücudumuzdan kan emdiklerini düşünürüz. Ancak onların sadece bir iğneleri yoktur tam tamına 6 tane vardır. Bu altı iğneden en dışta bulunan iki tanesinin görevi deriyi testere gibi delmek ve diğer iğne bölümlerine destek sağlamaktır. Son iki iğne ise kanı emmek için birlikte çalışır. Bu süreç yaklaşık 3 dakika içinde olurken; biz onların ısırdıklarını kanımıza salyalarını bıraktıklarında anlarız. Bu salyanın içindeki enzimler kimimizde alerji reaksiyonu yaparken kimimizde hiçbir etki yapmaz. Bu yüzden bazı insanlar çok kaşınırken bazıları daha az kaşınır.

Sivrisinekler korona gibi bir bulaşıcı hastalığı taşır mı?

sivri
Sivrisineklerin Batı Nil virüsü, dang humması ve sıtma gibi hastalıkları taşıyıcı olarak bulaştırdıklarını daha öncelerede duyduk. Yazın gelmesiyle birlikte ve hala hayatımızda korona gibi bir salgının olmasıyla kafalarda sivrisinekler korona bulaştırır mı gibi kafalarda soru işareti oluşturdu. Geçtiğimiz haftalarda, Dünya Sağlık Örgütü bu konu hakkında açıklama yaptı. DSÖ örgütü,”Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bir solunum yolu virüsüdür. İnsanların öksürmesi ya da hapşırmasıyla bulaşabilir. Ya da bir yüzeyin üzerinde insanların ellerine bulaştıktan sonra, o elin ağız ya da buruna götürülmesi yoluyla bulaşabilir.” sözleriyle, sivri sineklerin korona virüsü bulaştırmadığını belirtti.

Sivrisinekler neden geceleri daha aktifler ?

Sivrisinekler gececil böceklerdir. Geceleri en fazla 2 saat sizi rahatsız edebilirler sonra da uykuya dalarlar. Kuvvetli ışık, havadaki nem oranı ve rüzgar sivrisineklerin gündüz çıkmasına engel olur. Boş zamanlarında çoğu zaman bitkiler, çimler üzerinde dinlenirler. Geceleri daha iyi görebilir ve daha iyi avlarını yapabilirler.

Sinekler kışları nereye kaybolurlar?

Isıya çok hassas olan bu canlılar güneşin bulutun arkasına girdiği zaman bile etkilenirler. Onlar için uygun sıcaklık olmazsa olmazdır. Kışın larva ve yumurta halindekiler yaşamlarına devam ederler. Bahar ayında gelişmiş birer karasinek olarak yaşantımıza katılırlar. Yani evlerimizde bahar ayında göreceğimiz sinekler geçen yılın bebekleridir.

Sivrisinekleri kendimden nasıl uzaklaştırabilirim?

mum
Sinekleri en büyük çeken şey karbondioksittir. Geceleri uyurken daha fazla karbondioksit salgıladığımız için biz farkında olmadan sivriler bizi delik deşik edebiliyor. Bunun için prizlerimize sinek kovucu bir mat takabilir veya vücudumuza sinek savar spreyler sıkabiliriz. Eğer camlar açık uyumak istiyorsanız sineklik taktırmanız kaçınılmazdır.

Garip ama gerçek!!

Çikolatalarla onları kendimizden uzaklaştırabiliriz. Bilim adamlarına göre çikolata, sivrisineklerin kokularının ayarını bozuyormuş. Bir diğer uzaklaştırma metodu ise mum yakmak! Mumun ateşinden çıkan karbondioksitle onların saldırı yönlerini değiştirebiliriz. Tabii bunu yaparken dikkatli olmalıyız, aman evimiz yanmasın!

Sivrisinek ısırıklarına karşı ne yapmalıyız?

Sinek ısırığının olduğu bölgedeki enfeksiyonu azaltacak ve kaşıntıyı azaltacak olan buz uygulaması yapılabilir. Eğer bölgedeki şişkinlik azalmıyorsa mutlaka bir eczaneye veya  en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

Bonus: Hangi ülkede bir tane bile sivrisinek yoktur?

iceland 2
Dünyanın en eski ve en uyumlu hayvanı olan sivrisinek bile bu ülkeye dayanamadı! Buzulların ülkesi İZLANDA’da bir tane bile sinek göremezsiniz. Yazın sivrisineklerden bir kaçamak yapmak istiyorsanız İzlanda’ya bir gidip gelebilirsiniz 🙂