İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Susamuru Tehlike Altında!

Bilimsel adı Lutra lutra olan susamuru, sansargillerden yarı sucul bir memelidir. Ürkeklikleri nedeniyle yaban hayatında çok zor rastlanan bu hayvanların boyları 60-90 cm dolaylarındadır. Başları üstten basık, vücutları ise uzun ve silindir şeklindedir. Esnek vücut yapılarıyla dikkat çeken susamurlarının kürkleri ise sert ve yatıktır. Ne yazık ki parlak, koyu kahverengi kürklü bu süper yüzücülerin sayıları hızla tükeniyor.Su-samuru-1
Susamurlarının temel gıdası alabalık, sazan, yılanbalığı ve kefal gibi tatlı su balıklarından oluşur. Ayrıca kurbağalar, kabuklular, su kuşları, kuş yumurtaları, böcek larvaları, tatlı su yumuşakçaları gibi canlılarla da beslenirler. İzlanda, Korsika ve Sardunya adaları hariç Avrupa’nın tamamından Japonya’ya kadar geniş bir alanda yayılım gösteren susamurlarını tehdit eden en önemli unsurlar arasında su kirliliği, yaşam alanlarının tahribatı, yasadışı avlanma ve besinlerinin azalması yer alıyor.
Türkiye’de ise bazı akarsu ve göllerde rastlanan susamurları yuva yapmak için özellikle bitki örtüsü olan deltaları tercih eder. Çoğunlukla Anadolu’da Dicle, Fırat, Aras ve Kura Nehri ile Seyhan, Ceyhan, Asi, Göksu ve Aksu nehirlerinde yaşarlar. Bern Komisyonu’nca küresel çapta koruma altında olan susamurlarının avlanması ülkemizde de Orman Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır.