İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye'de Yaşayan Endemik Hayvan Türleri

Ülkemizin coğrafi konumu, bitki örtüsü ve yeryüzü şekillerinin zenginliği sayesinde Türkiye, birçok hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Peki, Türkiye’de hangi endemik hayvan türleri yaşamaktadır? Özellikleri nelerdir? Gelin beraber inceleyelim.

Endemik  hayvanlar nedir?

numbat
Numbat diğer adıyla keseli karıncayiyen, Dünya’da sadece Avustralya’nın güneybatısında bulunur. Batı Avustralya eyaletinin resmi simgesidir.

Dünyanın sadece bir bölgesine özgün yaşayan hayvanlara endemik hayvanlar denir. Aynı zamanda ‘endemik’ tanımı bitkiler için de kullanılmaktadır.

Türkiye’de Yaşayan Endemik Hayvanlar

Van Kedisi

van kedisi
Van kedisinin diğer kedi ırklarından ayırt edici en büyük özelliği genetik bir bozukluk sonucu oluşan iki farklı renkte gözlerinin olmasıdır. Bazılarının her iki gözü de mavi ya da her iki gözü de kehribar renginde olabiliyor. Bu nedenle, bazen beyaz renkli tüylere sahip ve gözleri tek renk olan Ankara kedisiyle karıştırılabiliyor. Bu kedi türünün en tipik özelliği ise , yürürken kuyruğunu sırt hizasında tutmasıdır.

Kangal

kangal
Irkın kökeni hakkında birçok rivayetler bulunmaktadır. Kangal Kaymakamlığı resmi sitesinde ırkın kökeni ile ilgili “11 Temmuz 2003’te düzenlenen 1. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu’nun sonuç bildirisinde ‘büyük Türk göçleri sırasında Türkistan’dan Anadolu’ya getirilen bir köpek ırkı’ olduğu kabul edilmiştir.”  bu açıklaması ile ırkın kökeninin Türkistan olduğu belirtilmiştir. Adını Sivas’ın Kangal ilçesinden alır. Onun en büyük özelliği ise korumacı ve duyarlı yapısıdır. Çobanların en yakın arkadaşlarıdır 🙂

Kars (Kafkas) Çoban Köpeği

kars çoban
Kars çoban köpeği dağlık bölgelerde yaşamaya uyumlu, soğuk iklime oldukça dayanıklı koruyucu köpeklerdir. Ağırlıklı Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetiştirilir.

Ankara Kedisi

ankara kedşsş
Ankara kedisi tüylerinin güzelliği ve uzunluğu ile dikkat çekmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere Ankara ve çevresinde görülen, ortaya çıkan kedi cinsidir. Ankara kedisi, Avrupa’da “Angora Kedisi” olarak bilinir. Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir.

Anadolu Parsı

anadolu parsı
Anadolu Parsı, pars türlerinin içindeki en iri türüdür. Aslan ve panterin melezi olduğu düşünülür. İran Parsı’nın (Panthera pardux saxicolor) Anadolu’daki bir alt türü olan Anadolu Parsı kışı geçirmek için Türkiye’ye girdiği tahmin ediliyor. Nesillerinin tükenip tükenmediği büyük bir merak konusudur. Kesin bir bilgi yoktur.

Yayla Tipi Sivas Atı

yayla tipi sivas atı
Arapların atı olacak da bizim mi olmayacak? Bu at ırkının kökeni Sivas’la Malatya illeri arasında bulunan Uzun Yayla bölgesine dayandığı için bu ismi almıştır. Uzun yayla atlarının ataları Rusya’dan gelen göçmenlerin beraberinde getirdikleri Çerkez atlarıdır.

Midilli

midilli
Onun sakinliği, uysallığı ve minyatür görünümü sayesinde küçükken hepimizin atlara karşı ısınmamızı sağlamıştır. Midilliler, normal atlara göre daha kalın yelelere, orantılı kısa bacaklara, geniş karınlara, ağır kemiklere, daha kalın boyunlara, daha kısa başlara sahiptir.

Akbaş

akbaş
Dünya’daki çoğu çoban köpeğinin akrabası olarak düşünülen Akbaş cinsi, Anadolu’nun en eski köpek cinslerinden biridir. Tarihte daima koruma amacı için yetiştirilen Akbaş köpek türü daha çok çiftliklerde bakılmaktadır. Ayrıca çobanların en büyük yardımcısıdır. Sürüleri kurt ve diğer saldırılardan korur. Akbaş çoban köpeği sayıca az olmasından dolayı nadir görülen bir ırktır. Dünya’nın birçok yerinde bu ırk türü koruma altına alınmıştır.

Türk Tazısı

türk tazısı16. yüzyıldan bu yana avcıların en yakın arkadaşlarıdır. İlk avcı köpeği olma niteliğine sahiptirler. Aynı zamanda en nadir köpek türü olarak bilinir. Uzun bacakları ve atletik yapısı sayesinde çok hızlı koşabilirler. Görme ve koku alma duyuları oldukça keskindir. Daha çok bıldırcın, tavşan ve tilki avlarında kullanılır. Ne kadar özgür ruhlarına sahip olsalar da sahiplerine son derece bağlıdırlar. Koruma altına alınan Türk tazısı cinsinin yurt dışına çıkarılabilmesi için Eğitim Merkezi Komutanlığının ve Askeri Veteriner Okulunun özel izni gereklidir.

Ankara Tavşanı

ankara tavşanı
Yumuşak ve uzun tüylere sahip olan bu tavşan türü, Ankara’dan bütün Dünya’ya yayılmıştır. Bu tavşan türünün yetiştirilme amacı yün üretmektir. Yünü oldukça değerlidir. Koyun yününe göre ısıtma özelliği 2 katı daha etkilidir. Yününden faydalanıldığı için birçok ülkede Satin, Dev, Fransız, İngiliz gibi farklı veryeteleri üretilmiştir. Anadolu’da 1700’lü yıllarda nesli tükense de daha sonradan yeniden ülkemize getirilmiştir.

Arap Tavşanı

arap tavşanı
Genellikle fareyle karıştırılır ancak o bir tavşandır! Gececil bir kemirgen türüdür. Kanguru gibi zıplayarak yol alırlar. Herhangi bir tehlikeyi sezdikleri anda hızlı manevralarla yuvalarına girip yuva ağzını anında kapatırlar. Hızlıdırlar. Türkiye’de tarım nedeniyle hızla sayıları azalmış, özellikle Fırat arap tavşanın nesli tükenmek üzerededir.

Denizli Horozu


Denizli ilinin simgesidir. Ahenkli ve uzun ötüşüyle ünlenen Denizli horozu yaklaşık 30 saniye kesintisiz ötebilmektedir.

Tiftik (Ankara) Keçisi

tiftik keçisi
Başta Ankara olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’nde ve Siirt, Mardin ve Bitlis illerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye’de en yaygın ikinci ırktır. Bu keçiler o kadar değerli ki tarihi antlaşmalarda büyük roller oynamıştır. Bugün dünyada Ankara keçisi ve tiftik üretiminde Güney Afrika birinci sırada yer almaktadır. Nasıl mı? Balta Limanı Antlaşmasından sonra, 1839 yılında İngiliz Albay Henderson Ankara’dan seçtiği 12 baş damızlık Ankara keçisini Güney Afrika’da özel olarak kurulan İngiliz çiftliklerine götürür. Güney Afrika’nın Cape Town bölgesine uyum sağlayan Ankara keçisi, yapılan bilinçli ıslah çalışmalarının ve yetiştirme tekniklerinin de etkisiyle kısa sürede gelişme göstermiştir.

Dikkat!

nesil
Ülkemizde yaşayan birçok hayvan türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu tehlikeyi oluşturan tek canlı türü ise maalesef insandır. Artık buna bir dur demeliyiz ve bir an önce harekete geçmeliyiz. Unutmayın, hiçbir şey için geç değil. Bir sonraki yazımda bu konuya daha detaylı değineceğim, takipte kalın!