İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Tüysüz Kedi : Sfenks

Antik Mısır kedisi mi desem tüysüz kedi mi desem yoksa terapi kedisi mi desem bilemedim.

Tarihçe

Tüysüz Sfenks tesadüfen ortaya çıkmış kedi türlerinden biridir. Kanada’nın Toronto şehrinde genetik mutasyon sonucu, siyah beyaz evcil bir kediden tüysüz bir yavru meydana geldi. Kedinin sahipler doğan bu tüysüz kedinin eşsiz olduğunu farkedip çoğaltmak için harekete geçtiler. Bu ilk tüysüz erkek kedi ve 1970’lerin ortalarında doğan bütün tüysüz kediler, Devon Rex türü gibi tüyü olan kedilerden doğdular. Tüysüzlük geni çekiniktir. Bu yüzden ilk tüylü-tüysüz eşleşmelerinden bazı kediler tüylü ve bazıları tüysüz doğmuştur.
Aslen Kanada Tüysüz Kedileri olarak bilinen tür, Uluslararası Kedi Derneği üreticileri tarafından, Mısır çöllerinde bin yıllar boyu rüzgarların, suyun ve kumun sebep olduğu erezyonlara dayanmış eski ve pürüzsüz kireçtaşından heykelleri referans alarak Sfenks adı verilmiştir

Kişilik

Sfenkslerin ilgi seven kediler olması kendi açılarından iyidir çünkü nereye gitseler ilgi hep onların üzerindedir. İnsanların ilgisini çekme konusunda ısrarcıdır ve sizi güldürmek için yapamayacağı şey yoktur.Eğer dilimizi konuşuyor olsaydı  ’Bana bakın!’ lafı onun meşhur lafı olurdu. Bu özellikleri onu veterinerler ve diğer insanlar tarafından çok kolay idare edilebilir kılar. İnsanlarla bu kadar iyi anlaşan Sfenks’lerin terapi kedisi olarak olarak kullanılmalarına şaşılmamalı.
Enejik ve meraklı Sfenks, hayranlarından ilgi görmediği zamanlarda çevresini keşfe çıkar. Tırmanır,yüksek yerler arar, bir böceğin peşine düşer yani genelde haylazlık peşindedir. Zekasını ve atletikliğini zorlayacak oyuncaklarla oynamaktan büyük keyif alır.
Çok sosyal bir kedidir. Eğer gün içinde evde olmayacaksanız kendi türünden bir arkadaş, başka türden bir kedi ve hatta bir köpekle bile zamanını geçirebilir. Birinin ona arkadaşlık etmesini sever eğer bu arkadaş onu sıcak tutabilecek bir arkadaş ise daha da hoşuna gider. Kucaklanmayı sever. Sizle uyumak isteyebilir yorganınızı paylaşabilir.Bu durumda kendinizi canlı bir sıcak su torbası olarak düşünebilirsiniz.

Sağlık

Saf kan olsun veya olmasın tüm kedilerde genetik rahatsızlıklar görülebilir. Sfenks’ler genellikle sağlıklıdırlar fakat aşağıdaki hastalıklara rastlandığı da görülmüştür.

  •  Urtikarya pigmentoza, kabuklu yaralara neden olan bir deri hastalığı.
  • Hipertrofik kardiyomiyopati, bazı ırklarda kalıtımsal olan kalp hastalığının bir şeklidir. Sfenks’lerde kalıtsal olduğu kanıtlanmamıştır.

Bakım

Tüysüz olmalarına rağmen Sfenks’ler en az tüylü kediler kadar ve belki daha fazla tımarlanmaya ihtiyaç duyarlar. Derileri kokusuz losyonlarla veya yağlarla nemli tutulmalıdır. Eşyalarınızda ya da giyeceklerinizde yağlı lekeler bırakmamaları için haftalık banyo yaptırılmalıdırlar. Nazik bebek şampuanları veya nemlendirici şampuanlar kullanılmalı banyodan sonra özellikle derisinin katlandığı noktalar iyice durulanmalıdır. Banyo alışkanlığını yavruyken kazandırırsanız bu duruma alışacaktır. Hatta keyif bile alabilir. Banyolar arası temizliğini bebekler için kullanılan ıslak mendillerle sağlayabilirsiniz.
Diş eti hastalıklarına karşı dişler fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı en iyisidir ama haftalık bakım da hiç yapmamaktan iyidir.Tırnaklar iki haftada bir kesilmelidir.
Göz kenarları herhangi bir akıntıya karşı silinmelidir. Bu işlemi yaparken yumuşak bir bez ve iki göz için bezin farklı tarafı kullanılmalıdır. Böylece iki göz arasında olası bir enfeksiyon yayılmasının önüne geçebilirsiniz.
Kulaklar haftada bir kez kontrol edilmelidir. Eğer kirli görünüyorlarsa biraz pamuk ve  yarı yarıya hazırlanmış elma sirkesi ve su karışımı kullanılarak temizlenmelidir. Lütfen kulak çubuklarını kullanmaktan kaçının, kalıcı zarar verebilirsiniz.
Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona hijyenik bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz.
Dokunduğunuzda sıcak hissetseniz de Sfenks’lerin onları sıcak tutacak tüyleri yoktur. Eğer siz üşüyorsanız muhtemelen o da üşüyordur. Bu yüzden onu sıcak tutmak adını bir ya da iki tane hırka bulundurun.
Diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan, köpek ve diğer hayvanların saldırılarından araba çarpmalarından ve ev kedilerinin başına gelebilecek diğer tehlikelerden korumak adına kedinizi sadece kapalı alanlarda tutmanızı öneririz.

Tüy Rengi ve Bakımı

Tüysüz kırışık ve göbekli Sfenksler, güzellik hakkında sığ görüşe sahip kimseler tarafından çirkin olarak adlandırlabilir. Alışılagelmişin dışındaki vücut şekli ve duygusal sıcaklığı onu çekici kılar.
Sfenks’lerin sert ve kaslı vücutları bir şeftalinin sahip olduğu kadar tüye sahip olabilir. Burun, patiler, kulaklar ve kuyruk da aynı şekilde ince ve cılız tüylere sahip olabilir. Onu kucaklamak süeti andıran derisinin sıcaklığında erimek gibidir. Sfenks’ler diğer kedilerden daha yüksek bir vücut ısısına sahip değildir ama tüylerinin olmayışı dokunduğunuz zaman öyleymiş hissi verir.
Geniş göğüsü ve yuvarlak karnı akşam yemeğini biraz fazla kaçırmış görüntüsü verir. Kesinlikle şişman olmamalıdır. Vücudunu destekleyen kaslı bacakları, minyon tırnaklı oval patiler üzerindedir. Kalın pati tabanları Sfenks’lere hava yastıkları üzerinde yürüyor görünümü veririr. İnce, uzun, esnek kuyruğu bir kamçıyı andırır. Kuyuruklarının ucunda bir miktar tüy olan Sfenks’lere ‘aslan kuyruk’ denir. Yavru Sfenks’ler çok kırışıktırlar ama büyüdükçe düzleşirler. Bu düzleşme bütün vücutta gözlenmez. Bazı kırışıklıklar hayat boyu onlarla kalır. Gözlerine yakın yerlerde çok kırışıklık olmamalıdır aksi takdirde görüş fonksiyonları tehikeye girer.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Sfenks çocuklu aileler ve kedi dostu köpekleri olan aileler için çok uygundur.Oyunları çok çabuk öğrenir ve kendisine nazik ve saygılı davranan çocuklardan gelecek ilgiyi çok sever. Diğer kedi ve köpeklerle barış içinde yaşayabilir. En iyi sonuç için diğer evcil hayvanlarla tanışma sürecisini yavaş ve kontrollü olarak gerçekleştirmenizi öneriyoruz.