İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Ülkelere Maskot Olan Hayvanlar

Çoğu milletin resmi bir hayvanı vardır. Hatta gerçek olanlar yanında efsanevi hayvanları da sembol olarak alan birkaç ülkede dâhil olmak üzere bazılarının birden fazla seçeneği de mevcuttur.
Peki, hangi hayvanlar hangi ülkeleri temsil ediyor?

1-Türkiye- BozkurtKurt-resimli-turk-bayraklari

Kurtlar kendi atalarına ihanet etmez ve esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih eder. Bu yüzden Türkler’in sembolü bozkurttur.

2-İspanya- Boğa

red-bull-clipart-spain-bull-11
İspanya’nın simgesi ise boğadır. Nedeni ise çok açık. Festivallerin sebebi olan boğalardır.

3- Fransa- Horoz

France.jpg
Fransa’nın sembolü horozdur. Nedeni ise geçmişte irade sahibi ve liderlik vasfı olan insanlara benzer bir hayvan olarak görmeleridir.

4- ABD- Kartal

america.jpg
Kartallar, doğanın yalnız ihtişamında, hayatlarını kurduğu ulaşılmaz tepelerde yaşayarak sınırsız özgürlüğü ve merbutiyet duygusuna tabii olmamayı simgelemektedir. Bundan ötürü ülkenin ilk ihtilal savaşlarından birinde bir adamın harp esnasında vatanseverlere, başının üzerinde daire çizen bir beyaz kartalı işaret ederek bitkin bir halde ve kısık sesiyle  ”They are shrieking for freedom.” dediği belirtilir. Bu da beyaz kartalın, Amerika Birleşik Devletlerinin ulusal kuşu olarak seçilmesinin bir başka nedeni olarak gösterilir.

5-Almanya- Kartalreichsbanner_chapter_stockheim.png

Almanya’nın resmi devlet armasıdır. Ulusal bayrak renklerini taşıyan armanın üzerinde kartal figürü bulunmaktadır. Mevcut resmi tasarım Tobias Schwab tarafından yapıldı. İlk defa 1928 yılında kabul edildi. İkinci defa kabul edilişi ise İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1950 yılında, Batı Almanya adıyla nitelenen Almanya Federal Cumhuriyeti’nce gerçekleştirilmiştir.

6-Çin- Pandachina.png

Çinlilerde pandanın ayrı bir yeri vardır. Çin ve Japon kültürüne göre kutsal hayvanlardır. Bu yüzden pandayı Çin sembolü olarak sayabiliriz. Fakat mitolojik olarak ejderha sembolleridir.

7-İsrail- Tilki


Vahşi doğanın kurnazı olarak bilinen tilki ise İsrail’in simgesidir. Sebebi ise kurnaz iş adamlarıdır.

8-Rusya- Ayırussia.jpg

Rus ayısı, Ruslar’la özleşmiş bir semboldür. 16. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. O zamandan beri Rusya Çarlığı, Rusya İmparatorluğu Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu için kullanılmıştır. Zaman zaman Ruslar’ın kendisi tarafından da kullanılmıştır.

9- Yeni Zelanda- Kiwi Kuşukiwi

Yeni Zelanda’ya özgü Kiwi Kuşu, aynı zamanda ülkenin simgesidir ve buradan yola çıkarak tüm Yeni Zelandalılar da Kiwi olarak anılır. Maori, Avrupalı ya da sonradan yerleşenler de bu adlandırmaya dahil edilir.Ayrıca Kiwi kuşu ile ilgili bir de Maori masalı vardır: Ormanların tanrısı Tanemahuta çocuklarını, yani ağaçları böceklerin yediğini fark eder ve kardeşi kuşların tanrısı Tanehokahoka’dan yardım ister. Tanehokahoka çocuklarına yani kuşlara böcekleri yeyip ağaçların yok olmalarını engellemeye kim gelir diye sorar. Bütün kuşlar çeşitli bahanelerle yardım etmeyi red eder. Sadece kiwi kuşu güneş ışığından vazgeçip ormanın karanlığında yaşamayı kabul eder. Bunun üzerine Tanehokahoka ‘Sen ki bu iyiliği yaptın, kuşların en çok bilineni ve en çok sevileni sen olacaksın.’ der.

10- Avustralya- Kanguruaustralai

Memelilerin keseliler takımından, kangurugiller familyasına ait hayvanlar (Makropodidae). Avustralya ve Yeni Gine’de, sürüler halinde yaşarlar. Başları küçük, kulakları büyük,  ön bacakları kısa ve zayıf; arka bacakları uzun, kuvvetli ve sıçramaya uygundur. Sıçrarken destek aldıkları kuyrukları da uzundur.