İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy

Bu sene 97. yıl dönümünü kutladığımız Milli Marşımızın yazarının, aynı zamanda bütün canları koruyacağına ant içtiğini de biliyor muydunuz?
Mehmet Akif Ersoy’un gençliği kolay geçmedi. Genç yaşta evi gözleri üzerinde her şeyiyle beraber yandı. Babasının vefatını da genç yaşlarında tanık olmak zorunda kaldı. Aynı dönemde, İstanbul başta olmak üzere, halkın elindeki hayvanlarda salgın hastalıklarının yaygın olması nedeniyle halkın da eğitim görebileceği sivil bir veteriner okuluna ihtiyaç duyulmaktaydı. Türkiye’de bu anlamda ilk gelişmeler Pasteur’ün 1885’te kuduz aşısı tatbikatını dünyaya duyurması döneminde gerçekleşti.Köklü askeri baytarlık mektepleri ardından, halkın hayvanları ile ilgilenmek üzere ilk sivil hekimlik okulu 1889’da açılmıştır. Mehmet Akif ise bu okula kaydolan ilk öğrencilerden birisidir.

Okul Yılları

Sivil Halkalı Veteriner Okulu ‘nun önemli özellikleri vardı. Dersler çok sıkı ve çok ciddi şekilde yapılmaktaydı. Öğrencilerin çoğu fakir ailelerin çocuklarıydı; kimisi Mehmet Akif gibi yetim veya öksüzdü. Hayatını ve özellikle de düşünce tarzını önemli derecede etkileyen bu okulda Akif fizik, kimya, zooloji, anatomi, fizyoloji ve  biyoloji dersleri okumasının yanı sıra edebiyata da bu dönemlerde ilgi duymaya başladı. Buradan ise 1893 yılında, okul birincisi olarak mezun oldu.

Hayata İlk Adımlar

Mezun olduktan sonra Rumeli, Anadolu ve Arabistan’ın birçok bölgesinde görev alarak ülkesinin dört bir köşesini dolaşma ve çeşitli insanların hayatına tanık olma fırsatı buldu.Genç bir veteriner olarak, memleketindeki zorluklarla ve halkın mücadelesi ile yüzleşmesi düşüncelerini derinden etkiledi. Halkın yaralarını sarmak için harekete geçmek gerektiğine inanır ve bu yolda mesleğine de büyük güven duyardı. Birçok tarih araştırmacısı, milli şairimiz bir veteriner hekim olmasaydı, bu dönemlerde yaşamasaydı, İstiklal Marşı’na ruh veremezdi; asla bu kadar yüce bir marş yazamazdı, demektedir. Araştırmacıların haklılık payı olabilir ama Mehmet Akif tartışmasız hem mesleğini hakkıyla yapan bir hekim hem de doğuştan bir sanatçıydı. Zaten ilk eserleri de bu göç ile geçen ilk yıllarda yayımlandı.

Bize Armağan Ettiği Diğer Çalışmaları

İlk yıllardan sonra Mehmet Akif saha çalışmalarından uzak düştü ve memur ya da mesleki okullarda hoca olarak hayatına sürdürmeye devam etti. Ayrıca bilimsel çalışmalar yürüten ilk veteriner hekimliği derneği olan Osmanlı Veteriner Bilim Derneği kurucu üyelerindendir.

İstiklal Marşı’nın Doğuşu

İstiklal Marşı için açılan yarışmaya giren Mehmet Akif Ersoy, 724 şiir arasından yarışmayı kazandı. 18 Mart 1921’de kabul edilen şiir, 1924 yılında Osman Zeki Üngör tarafından bestelenerek ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Marşı’ olarak ilan edildi. Mehmet Akif Ersoy yarışmadan kazandığı 500 lirayı kabul etmeyerek Türk Ordusu’na armağan etti.