İzmir Çeşme'de köpek gezdirme hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Yalnız Balık: Beta Balığı

Beta balığı parlak rengi ve göz alıcı uzun yüzgeci sayesinde birçok akvaryum severin ilgisini çeker. Tül kuyruk, taç kuyruk, maça kuyruk, tarak kuyruk gibi farklı yüzgeç yapılarında değişik türleri bulunur.
Betta-gif.gif
Kavgacı Siyam
Erkek betaların diğer beta balıklarına karşı saldırgan tavırları nedeniyle, kavgacı siyam balığı olarak da adlandırılır.Bir erkek betaya ayna tutacak olursanız solungaç kapakçığını kabartır ve agresif tavırlar sergiler. Çünkü başka bir erkek beta erkeğini gördüğünü zannediyordur. Etçil beslenirler. Yem çeşitliliği sağlandığında daha sağlıklı olur. Sahip olduğu labirent organı sayesinde su yüzeyine çıkarak atmosferden nefes alabilir.img_1011
Hangi Balıklarla Anlaşabilir?
Beta balığı akvaryumunda başka bir balığı bulundurmamakta fayda vardır. Yine de betanızı karma akvaryumda beslemek istiyorsanız Tetrazon gibi yüzgeç yiyen, Plati – moli gibi parlak renkli ve Lepistes gibi uzun kuyruklu balıklardan sakınmalısınız. Erkek beta akvarumunda neon tetra, cam kedibalığı, çöpçü balığı, cüce vatoz ve mavi Gurami bulundurmayı düşünebilirsiniz. Dişi betalar karma akvaryumda yaşamaya daha müsaittir. Sadece dişi betaların olduğu bir akvaryum da kurulabilir. Ancak kavga etmeyeceklerinin garantisi yoktur. Saldırgan tutumları en az indirmek için, akvaryumda en azından 5-6 tane dişi beta bulundurulmalıdır.
Cinsiyeti Nasıl Ayrıştırırım?download
Yavru balıkların cinsiyetini ayırt etmek mümkün değildir. İkinci aydan itibaren balıkların cinsiyeti belli olmaya başlar. Erkek betalar genellikle uzun yüzgeçli, canlı renkli ve narin vücutludur. Dişilerin göğüs kısmında, ventral yüzgecin arkasında tuz tanesini andıran beyaz renkli bir çıkıntı vardır. Bu noktayı görmekte zorlanıyorsanız balığınıza yem vermenizi öneririm. Böylece balığınızın göğüs kısmını daha rahat görebilirsiniz.
Peki bir dişi beta ve bir erkek beta yan yana gelirse ne olur?


 Türkçe altyazı mevcuttur.